Trwa ładowanie...
d249ayd

Ostatnia zmiana czasu nie tak szybko. Jest termin

Wszystko wskazuje na to, że wiosną znów będziemy zmieniać czas z zimowego na letni, a jesienią 2019 odwrotnie. Podczas spotkania ministrów infrastruktury państw UE padł nowy, dość odległy, termin odejścia od zmiany czasu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Eksperci KE wykazali, że zmiana czasu daje obecnie marginalne oszczędności energii i nie pozostaje bez wpływu na zdrowie ludzi
Eksperci KE wykazali, że zmiana czasu daje obecnie marginalne oszczędności energii i nie pozostaje bez wpływu na zdrowie ludzi (Pixabay.com, Fot: public domain)
d249ayd

- Odejście od zmiany czasu z zimowego na letni już tej wiosny jest mało prawdopodobne - powiedział w Brukseli szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak wyjaśnia RMF FM, prezydencja austriacka zaproponowała kolejny termin.

To 1 kwietnia 2021 roku. - Wydaje się że jest on akceptowalny - tak stanowiska innych państw określił minister Adamczyk.

Zaznaczył, że przed podjęciem decyzji najważniejsze jest, aby nie doprowadzić do "mozaik czasowej" w Europie. Mówił też, że polski rząd podkreśla też aspekt ekonomiczny ewentualnych zmian.

d249ayd

- Te decyzje są akceptowalne społecznie, mamy tego świadomość. Wydaje się, że to, co zaproponowała pierwotnie prezydencja austriacka, żeby do zmiany czasu doszło już w przyszłym roku na wiosnę, nie uzyskało akceptacji praktycznie większości państw Unii Europejskiej - wyjaśniał.

Marginalne oszczędności, straty na zdrowiu

Wcześniejsza propozycja Komisji Europejskiej zakładała, że po raz ostatni ostatnia obowiązkowa zmiana czasu na letni miałaby nastąpić 31 marca 2019 r. Potem każdy z krajów członkowskich mogłyby wybrać czy chce czas letni czy zimowy. W przypadku wyboru drugiej opcji przez państwa, ostatnia zmiana czasu nastąpiłaby w niedzielę 27 października 2019 r.

Eksperci KE wykazali, że zmiana czasu daje obecnie marginalne oszczędności energii i nie pozostaje bez wpływu na zdrowie Europejczyków. Podczas konsultacji prowadzonych przez unijnych urzędników aż 84 proc. z 4,6 mln uczestników z całego kontynentu było za zniesieniem zmiany czasu letniego na zimowy i odwrotnie.

d249ayd

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: NASA postanowiła sprawdzić jeden z największych mitów i wysłała astronautę w kosmos

d249ayd

Podziel się opinią

Share

d249ayd

d249ayd
Więcej tematów