Ostatnia podróż 21 ofiar tragedii - znamy trasę konduktu
Samolot z ciałami ostatnich 21 ofiar katastrofy samolotu prezydenta RP pod Smoleńskiem wystartował o godz. 15.18 czasu polskiego z Moskwy do Warszawy - poinformowano na lotnisku Domodiedowo. Lądowanie w Warszawie jest planowane na godz. 18 czasu polskiego.
23.04.2010 | aktual.: 23.04.2010 16:24
Przedtem na lotnisku odbyła się z honorami wojskowymi ceremonia pożegnalna ofiar. Uczestniczyli w niej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Piotr Stachańczyk i ambasador RP w Moskwie Jerzy Bahr.
Minister zdrowia Ewa Kopacz wróciła w piątek przed południem do Warszawy z Moskwy, gdzie brała udział w ostatnich czynnościach związanych z identyfikacją ciał ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Zobacz także: Najdłuższy tydzień w historii Polski
Do Polski wrócą między innymi ciała dowódcy Marynarki Wojennej, admirała Andrzeja Karwety, dowódcy Sił Powietrznych, generała Andrzeja Błasika, prezydenckiego ministra Mariusza Handzlika i sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzeja Przewoźnika.
Trasa konduktu
Z lotniska na Okęciu w Warszawie zostaną przewiezione na Cmentarz Komunalny Północny w miejscowości Wólka Węglowa.
Podajemy planowaną trasę konduktu: ul. Żwirki i Wigury, ul. Andrzeja Krzyckiego, ul. Raszyńska, pl. Zawiszy, Aleje Jerozolimskie, rondo Dmowskiego, rondo Charles'a de Gaulle'a, Wybrzeże Kościuszkowskie w kierunku Gdańska, Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Gdyńskie, ul. Pułkowa, ul. Kazimierza Wóycickiego - Cmentarz Komunalny Północny ("Cmentarz na Wólce").
Duchowni będą prowadzić modlitwy podczas czuwania przy zmarłych. Uroczystości mają charakter prywatny i są zamknięte dla mediów.
W katastrofie prezydenckiego Tu-154M, do której doszło 10 kwietnia pod Smoleńskiem, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria.