Trwa ładowanie...

Ostatni przedwyborczy sondaż "Newsweeka". Partia Razem pierwszy raz w Sejmie

Zdecydowane zwycięstwo PiS z 37 proc. poparcia i aż osiem partii w Sejmie, w tym Partia Razem - taki scenariusz wyborów wyłania się z najnowszego i ostatniego przed wyborami sondażu pracowni Estymator dla "Newsweeka".

Share
Ostatni przedwyborczy sondaż "Newsweeka". Partia Razem pierwszy raz w Sejmie
Źródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d2efj1s

Gdyby wybory odbywały się dzisiaj, ze zdecydowaną przewagą wygrałoby je PiS (wraz z Solidarną Polską oraz Polską Razem)
, które poparłoby 37 proc. Polaków. Dałoby to partii Jarosława Kaczyńskiego 210 mandatów w Sejmie. PO zdecydowałoby się poprzeć 23 proc. respondentów (135 mandatów), a na trzecim miejscu znalazły się ex aequo Zjednoczona Lewica oraz Kukiz'15, zdobywając po 8 proc. głosów i odpowiednio 37 oraz 33 mandaty.

Nad progiem wyborczym znalazły się jeszcze PSL, Nowoczesna i KORWiN, które mogą liczyć na 6 proc. głosów (kolejno 22, 11 i 10 mandatów), oraz, po raz pierwszy w tej kampanii wyborczej, partia Razem - 5 proc. (1 mandat).

d2efj1s

Jak zauważa dr Jacek Chołoniewski z firmy Estymator, na uwagę zasługuje ogromny wzrost poparcia dla Razem, który jest wynikiem telewizyjnej debaty (z 20 października). Wcześniejsze notowania ugrupowania oscylowały wokół 1 proc. poparcia.

Badanie przeprowadzono w dniach 21-22 października 2015 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1501 dorosłych osób, metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, na jaki Komitet Wyborczy będą głosować.

d2efj1s

Podziel się opinią

Share
d2efj1s
d2efj1s
Więcej tematów