Ostateczny projekt rezolucji ws. Iranu
Kraje "Szóstki", prowadzącej
rokowania z Iranem w sprawie jego programu atomowego, przedłożyły w Radzie
Bezpieczeństwa ONZ ostateczny projekt rezolucji na ten temat,
uwzględniający jedynie niewielkie poprawki w porównaniu z niedawną
wersją pierwotną.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/iranski-program-atomowy-6038715916006529g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/iranski-program-atomowy-6038715916006529g )
Irański program atomowy
Wszystko wskazuje na to, że głosowanie w Radzie odbędzie się już w sobotę.
Pięciu stałych członków Rady Bezpieczenstwa (USA, Rosja, Chiny, Francja, W.Brytania), którzy są zarazem, wraz z Niemcami, członkami "szóstki", zadecydowali, że Rada, w ktorej dysponują prawem weta, nie uwzględni propozycji Afryki Południowej, by zarządzić 90-dniowy okres karencji na wszystkie sankcje nakładane na Iran.
Urzędujący ambasador USA przy ONZ Alejandro Wolff poinformował, że USA odrzuciły także poprawki Indonezji i Kataru, wzywające do uznania całego Bliskiego i Środkowego Wschodu za strefę wolną od broni masowego rażenia oraz rakiet zdolnych do jej przenoszenia.
Główni autorzy rezolucji - W.Brytania, Francja i Niemcy - przedłożyły jej tekst w ostatecznej formie i najprawdopodobniej stanie on pod głosowanie w sobotę - ogłosił w siedzibie ONZ w Nowym Jorku ambasador W.Brytanii przy ONZ Emyr Jones Parry.
Przedłożony przez nas tekst znajdzie się - jak sądzimy - w samym centrum debaty - powiedział Parry na zakończenie czwartkowych obrad Rady, które odbywały się za zamkniętymi drzwiami. Jest to odpowiednia, oddająca proporcje i stopień nasilenia, odpowiedź na obecną sytuację - podkreślił.
"Szóstka" postanowiła opracować nową, zawierającą wzmocnione sankcje, rezolucję po niespełnieniu w wyznaczonym przez Radę 60-dniowym terminie ultimatum postawionego Iranowi w grudniu.
Ultimatum to dotyczyło rezygnacji z programu wzbogacania uranu, który - jak utrzymuje Teheran - potrzebny jest Iranowi do celów energetycznych, ale może być również wykorzystany do produkcji broni jądrowej. Rada Bezpieczeństwa ostrzegła także w końcu grudnia, że rozważy następne sankcje poza wojskowe, jeśli Iran odmówi wstrzymania wzbogacania uranu. Odpowiedzią Iranu było wówczas przyspieszenie programu wzbogacania.
Nowa rezolucja Rady Bezpieczeństwa ma iść znacznie dalej niż poprzednia, nosząca nr 1737 i uchwalona 23 grudnia, która przewidywała ograniczone sankcje w przypadku kontynuowania przez Iran programu wzbogacania uranu. Nakazywała ona wszystkim krajom wstrzymanie dostaw do Iranu materiałów i technologii, które mogłyby się przyczynić do powodzenia irańskiego programu atomowego i rakietowego. Zapowiadała także zamrożenie aktywów 10 głównych spółek irańskich oraz 12 osób powiązanych blisko z programem.