Trwa ładowanie...

Osły miały pomagać strażakom w Hiszpanii. Dziesięć zwierząt padło

Niepokojące doniesienia ze wspólnoty autonomicznej Walencji na wschodzie Hiszpanii. Niespodziewanie padło tam dziesięć osłów. Zwierzęta miały być zaangażowane w akcję przeciwdziałania pożarom. Dużo wskazuje na to, że winę ponoszą osoby, które wprowadziły ten pomysł w życie.

Share
Osły miały pomagać strażakom w Hiszpanii. 10 zwierząt padło
Osły miały pomagać strażakom w Hiszpanii. 10 zwierząt padło Źródło: Pexels, fot: Leroy Huckett
d4mdqaj

O sprawie poinformował w środę dziennik "El Pais". Osły wypasane były w zagajnikach oraz na leśnych polanach. Zgodnie z założeniami władz tamtego regionu, zwierzęta miały żywić się naturalną paszą, czyli głównie wysuszoną trawą. W przypadku pojawienia się ognia pozwoliłoby to na zminimalizowanie ilości przekaźników ognia na inne kompleksy leśne.

W "projekcie" oczyszczania drzewostanów i przylegających do nich polan brało udział 40 osłów. Akcja ruszyła w sierpniu 2020 r.

Hiszpania. Padło 10 osłów

Niestety, aż dziesięć zwierząt, które władze niejako przymusiły do pomocy strażakom, nie przeżyło "projektu". Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami śledczych, osły padły w efekcie stresu pourazowego wywołanego niedożywieniem oraz atakami dzikich zwierząt.

d4mdqaj

Zobacz też: Profesor bije na alarm. "Dla nich zabraknie miejsca"

W związku z masowym padnięciem zwierząt, pojawiła się już pierwsza dymisja. Podał się do niej dyrektor generalny ds. ochrony środowiska, podległy rządowi wspólnoty autonomicznej Walencji.

Wykorzystanie zwierząt do przeciwdziałania pożarom nie są w Hiszpanii i Portugalii czymś nowym. Od lat do tego typu akcji angażowane są kozy oraz owce. Dziwić może natomiast niewystarczająca kontrola stanu zdrowotnego osłów, która mogła przyczynić się do nich padnięcia.

d4mdqaj
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4mdqaj

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mdqaj
d4mdqaj
Więcej tematów