Trwa ładowanie...
d3z3tnq
papież
13-12-2006 13:45

Orędzie papieża na Światowy Dzień Chorego

W orędziu na XV Światowy Dzień Chorego, który
będzie obchodzony 11 lutego przyszłego roku, Benedykt XVI
zaapelował o promowanie takiej polityki społecznej, która osobom
cierpiącym na nieuleczalne choroby zapewni odpowiednią opiekę, a
umierającym - śmierć w godnych warunkach.

Share
d3z3tnq

"Jeszcze raz Kościół zwraca się ku tym, którzy cierpią i apeluje o troskę dla nieuleczalnie chorych, w tym wielu umierających na śmiertelne choroby" - napisał papież w ogłoszonym przez Watykan orędziu, zatytułowanym "Opieka duszpasterska i duchowa nad nieuleczalnie chorymi".

Podkreślił, że ludzi ci są "na każdym kontynencie, zwłaszcza w miejscach, gdzie ubóstwo i niedostatek powodują ogromne cierpienia i smutek".

"Mimo postępów w nauce, nie można znaleźć lekarstwa na każdą chorobę i dlatego w szpitalach, hospicjach i domach opieki na całym świecie spotykamy się z cierpieniem wielu naszych braci i sióstr, którzy są nieuleczalnie i często śmiertelnie chorzy" - dodał papież. Z niepokojem zauważył, że miliony ludzi pozbawionych jest odpowiednich warunków higienicznych oraz dostępu nawet do podstawowych lekarstw, co sprawia, że liczba osób uznawanych za nieuleczalnie chorych wzrasta.

"Kościół pragnie wspierać nieuleczalnie i śmiertelnie chorych poprzez apelowanie o taką politykę socjalną, która pomoże wyeliminować przyczyny wielu chorób i poprzez nawoływanie o poprawę poziomu opieki nad umierającymi i tymi, dla których niedostępne są środki medyczne" - zapewnił Benedykt XVI.

d3z3tnq

Zwrócił następnie uwagę na potrzebę zwiększenia liczby ośrodków opieki paliatywnej, zapewniających - jak dodał - pomoc zarówno humanitarną, jak i duchową. "Prawo do niej - przypomniał - należy się każdej istocie ludzkiej, a my wszyscy musimy go bronić".

Papież zapewnił o swym wsparciu dla wszystkich, którzy na co dzień opiekują się nieuleczalnie i śmiertelnie chorymi.

Napisał, że Kościół "poprzez swych członków i instytucje stoi u boku cierpiących i umierających starając się o zachowanie ich godności w tych znaczących momentach ludzkiej egzystencji".

Sylwia Wysocka

d3z3tnq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z3tnq
d3z3tnq
Więcej tematów