Trwa ładowanie...

Orange żegna się z siecią 3G. Jak przygotować się na zmiany?

Po ponad dwóch dekadach rozwoju sieć 3G odchodzi na zasłużoną emeryturę. Wyjaśniamy, co to oznacza dla klientów i czy trzeba specjalnie przygotowywać się do tej zmiany.

Materiał partnera: Orange
Orange żegna się z siecią 3GOrange żegna się z siecią 3GŹródło: materiały partnera, fot: Orange
dded1yj
dded1yj

W latach 20. ubiegłego wieku władze Nowego Jorku wprowadziły przepisy ograniczające jazdę konną w najbardziej ruchliwych częściach miasta. Powodem tej decyzji była rosnąca popularność nowocześniejszych środków transportu, które okazały się szybsze i wygodniejsze. Samochody pozwalały po prostu wykorzystać istniejące drogi w sposób nieporównywalnie bardziej efektywny od zwierząt.

Podobnie wygląda sprawa z sieciami komórkowymi. Na wykorzystywane przez nie pasma radiowe można patrzeć jak na miejskie ulice, które da się przemierzać w sposób archaiczny lub nowoczesny. Im nowsza generacja sieci komórkowej, tym bardziej efektywne wykorzystanie konkretnych zakresów częstotliwości.

Zbliża się koniec ery 3G

Orange – niczym Nowy Jork 100 lat temu – zdecydował się na zwolnienie swoich zasobów na potrzeby nowszych technologii. Proces wygaszania 3G ma się zakończyć w 2025 r., a zajmowane przez nie pasmo 900 MHz zostanie zagospodarowane przez wydajniejszą sieć 4G.

dded1yj

Lista przewag sieci 4G nad 3G jest długa. Technologia nowszej generacji pozwala m.in. na:

●       osiągnięcie dużo wyższych prędkości pobierania i wysyłania danych;

●       zapewnienie stabilniejszego połączenia internetowego;

●       wykonywanie połączeń głosowych z lepszą jakością dźwięku;

dded1yj

●       korzystanie z bardziej zaawansowanych aplikacji;

●       połączenie większej liczby urządzeń z jednym nadajnikiem.

Udostępnienie dodatkowego pasma sprawi, że sieć 4G będzie działać jeszcze lepiej. I nie są to jedynie rozważania teoretyczne, bo zostało to już sprawdzone w praktyce. Gdy w 2021 r. Orange przekazał pasmo 2100 MHz z sieci 3G do sieci 4G i 5G, prędkość internetu w godzinach szczytu w Warszawie wzrosła o 5 Mb/s.

dded1yj

Operator obiecuje, że po wygaszeniu 3G w paśmie 900 MHz zasięg 4G zostanie poprawiony przede wszystkim przy wschodnich granicach Polski, gdzie rozbudowa sieci jest utrudniona z uwagi na międzynarodowe porozumienia.

Po ponad dwóch dekadach rozwoju sieć 3G odchodzi na zasłużoną emeryturę Unsplash.com
Po ponad dwóch dekadach rozwoju sieć 3G odchodzi na zasłużoną emeryturęŹródło: Unsplash.com

Jak przygotować się do przesiadki z 3G na 4G? Jest duża szansa, że nie musisz robić nic

Aby po wyłączeniu 3G wciąż komfortowo korzystać z mobilnego internetu, zarówno posiadany telefon, jak i karta SIM muszą obsługiwać sieć 4G i połączenia głosowe VoLTE.

dded1yj

Na szczęście proces popularyzacji tych technologii zaczął się dawno temu, bo pierwsze smartfony z obsługą 4G trafiły na rynek już w 2010 r. Rozwiązanie to szybko stało się rynkowym standardem, więc konieczność wymiany sprzętu odczują głównie użytkownicy bardzo starych modeli.

Jak sprawdzić, czy karta SIM lub telefon wymagają wymiany? Użytkownicy ofert abonamentowych, na kartę i nju mogą po prostu wysłać bezpłatnego SMS-a o treści KARTA na numer 80233. Z kolei osoby korzystające z Orange Flex mogą zapytać o kompatybilność sprzętu konsultanta na czacie wbudowanym w aplikację.

Jeśli karta SIM okaże się niekompatybilna z siecią nowej generacji, można ją wymienić za darmo w salonie Orange. Użytkownicy nju mobile mogą poprosić o wymianę karty po zalogowaniu na swoje internetowe konto lub przez infolinię *610.

dded1yj

Jeśli chodzi o wymianę telefonu, to na szczęście nikt nie musi zgłębiać się w technikalia poszczególnych modeli. Technologie 4G i VoLTE obsługują absolutnie wszystkie nowe i odnawiane smartfony dostępne w aktualnej ofercie Orange, od najdroższych do najtańszych.

Wyłączanie 3G w Orange rozpocznie się jeszcze w 2023 r.

Start wygaszania 3G został zaplanowany na połowę września 2023 r., ale proces ten będzie przebiegał stopniowo i ma potrwać aż do 2025 r.

dded1yj

W pierwszej kolejności stacje bazowe zostaną wyłączone w powiatach: wieruszowskim, wieluńskim, pajęczańskim i złotowskim oraz częściowo pilskim i wałeckim. Później proces zostanie rozszerzony o pozostałe obszary powiatów pilskiego i wałeckiego oraz o powiaty: sieradzki, zduńskowolski, łaski, poddębicki, czarnkowsko-trzcianecki, chodzieski, obornicki i wągrowiecki.

Start wygaszania 3G został zaplanowany na połowę września 2023 r. materiały partnera
Start wygaszania 3G został zaplanowany na połowę września 2023 r.Źródło: materiały partnera, fot: Orange

Co się stanie, gdy – mimo zapowiedzi wyłączenia 3G z dużym wyprzedzeniem – przegapisz ten moment? Nawet wtedy twój telefon nie stanie się całkowicie bezużyteczny. Wciąż będziesz mógł wykonywać połączenia głosowe i wysyłać SMS-y w ramach sieci 2G. Najlepszą jakość usług zapewniają jednak sieci 4G i 5G, więc zdecydowanie warto przygotować się do nadchodzących zmian wcześniej.

Materiał partnera: Orange
dded1yj

WP Wiadomości na:

dded1yj
Więcej tematów