Trwa ładowanie...

Opublikowano ustawy o KRS i SN w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym. Dokumenty zostały przygotowane przez prezydenta. Andrzej Duda podpisał je 20 grudnia 2017 r.

Share
Opublikowano ustawy o KRS i SN w Dzienniku Ustaw
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d84e6si

Wprowadzenie obu ustaw było poprzedzone burzliwymi debatami oraz protestami. Początkowo prezydent zastosował weto wobec przedstawionych mu projektów i zapowiedział, że przygotuje je samodzielnie. Gdy zostały przyjęte przez Sejm i Senat, złożył pod nimi swój podpis.

- Nikt nie miał wątpliwości, że prezydenckie projekty ustaw o SN i KRS, to nie były te same ustawy, z którymi mieliśmy do czynienia w lipcu; w tych ustawach są bardzo, bardzo istotne różnice - zaznaczył Andrzej Duda.

Zmiany, które się z nimi wiążą, to m.in. wprowadzenie skargi nadzwyczajnej. Każdy obywatel będzie miał możliwość zaskarżenia prawomocnego orzeczenia sądu. Sędziowie KRS będa wybierani pośrednio przez polityków. Przydział spraw oraz skład zespołu orzekającego będzie natomiast przydzielany na drodze na drodze losowania.

Prezydent: podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa

- Prezydent jest tak chwiejną i zależną od PiS-u osobą, że się ugiął. Nie wiem tylko, jakich argumentów użyli przywódcy partii Jarosława Kaczyńskiego. Te rozwiązania są ewidentnie sprzeczne z konstytucją – skomentowała decyzję prezydenta w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Jadwiga Staniszkis.

d84e6si

Podziel się opinią

Share
d84e6si
d84e6si
Więcej tematów