Trwa ładowanie...
d2lkq9t

Co oznacza podpisanie ustaw o KRS i SN przez Andrzeja Dudę? Wskazujemy kluczowe zmiany

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział podpisanie prezydenckiego projektu ustaw zmieniającego polskie sądownictwo. W porównaniu do poprzednich przepisów nastąpi kilka istotnych różnic.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustaw o KRS i SN
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustaw o KRS i SN (Getty Images, Fot: Sean Gallup)
d2lkq9t

Pomimo decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu art.7 Andrzej Duda zdecydował, że podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądowniczej. Jakie będą zmiany?

Zostanie wprowadzona skarga nadzwyczajna. Teraz każdy obywatel będzie miał możliwość zaskarżenia prawomocnego orzeczenia sądu.

Jakub Majmurek: Duda dolał benzyny do ognia

d2lkq9t

W Sądzie Najwyższym wprowadzone zostaną dwie nowe izby: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, a także Dyscyplinarna, które będzie się zajmować m.in. protestami wyborczymi czy odwołaniem od ustaw KRS. Ponadto oprócz sędziów, będą orzekać tam również ławnicy.

Dodatkowo sędziowie Krajowej Rady Sądowniczej byliby wybierani pośrednio przez polityków.

Bugaj: Decyzja Dudy świadczy o tym, że jest bardzo złomny

d2lkq9t

Przydział spraw oraz skład zespołu orzekającego będzie przydzielany na drodze na drodze losowania.

Sędziowie, którzy skończyli 65 lat automatycznie przeszliby w stan spoczynku. Chyba, że na pozostanie zgodziłby się prezydent. Dodatkowo kobiety dostaną możliwość dobrowolnego przejścia w stan spoczynku po 60 roku życia.

Budka: Prezydent oszukał Polaków

Będzie nowy tryb uchylania immunitetu w przypadku, gdy sędziowie będą oskarżeni o przestępstwo. Ma to trwać nie dłużej niż 14 dni, a w przypadku, gdy sędzia zostałby złapany na gorącym uczynku czas wynosiłby 24h.

d2lkq9t

Podziel się opinią

Share

d2lkq9t

d2lkq9t
Więcej tematów