Opublikowano projekt ustawy o obronie ojczyzny
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o obronie ojczyzny. 26 października o założeniach ustawy informowali prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef MON Mariusz Błaszczak.
Projekt ustawy o obronie ojczyzny pojawił się w piątek, 12 listopada, na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Ustawa miałby wejść w życie w lipcu 2022 roku.
Projekt ustawy o obronie ojczyzny
Wnioskodawcą projektu jest resort obrony, kierowany przez ministra Mariusza Błaszczaka. Pod koniec października jego założenia prezentowali wspólnie Jarosław Kaczyński, wicepremier ds. bezpieczeństwa, wraz z szefem MON.
Jak podkreślał wtedy prezes PiS, obecnie obowiązująca ustawa o obowiązku obrony pochodzi z 1967 roku. Kaczyński zaznaczył również, że w związku z aktualną sytuacją międzynarodową istnieją przesłanki ku temu, żeby wprowadzić regulacje w tej sprawie.
- Państwo, które leży na granicy NATO, także UE, musi mieć poważną siłę odstraszającą, a w razie potrzeby, miejmy nadzieję, że nigdy do takiej potrzeby nie dojdzie, musi mieć też możliwość skutecznej obrony, i to przez dłuższy czas samodzielnie, bo mechanizm, który prowadzi do uruchomienia w pełni sił NATO, to są bardzo potężne siły, jednak trwa i to trwa nie krótko - powiedział na konferencji wicepremier.
- Jeżeli chcemy uniknąć tego najgorszego, czyli wojny, to musimy działać zgodnie ze starą zasadą - chcesz pokoju, szykuj się na wojnę. Albo, żeby nie padała wojna - "chcesz pokoju, to buduj silne siły zbrojne" - dodał wtedy Kaczyński.
Dobrowolna służba wojskowa dla ochotników
Jednym z proponowanych w projekcie rozwiązań jest wprowadzenie dobrowolnej służby wojskowej dla ochotników. Zakłada on również wprowadzenie podziału rezerwowej służby wojskowej na aktywną i pasywną.
Szef MON na tej samej konferencji prasowej stwierdził, że projektowana armia powinna liczyć co najmniej 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy WOT.
Wedle danych MON w Wojsku Polskim w 2020 roku służyło 110,1 tys. żołnierzy. Natomiast liczebność WOT przekroczyła w sierpniu 2021 roku 30 tys. - podało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz też: Zasłonięto przed Marszem balkony z flagami LGBT. Przed rokiem płonęło tu mieszkanie