Optymizm na linii Indie-Pakistan
Po dwudniowych pakistańsko-indyjskich rozmowach pokojowych, przeprowadzonych na szczeblu wyższych urzędników resortów spraw zagranicznych, obie strony wyrażały we wtorek optymizm w kwestii procesu pokojowego.
28.12.2004 | aktual.: 28.12.2004 13:02
Uzgodniono kontynuację rozmów na temat Kaszmiru. Strona pakistańska jest przekonana, że konflikt kaszmirski można będzie rozwiązać pokojowo.
Podczas obecnych rozmów w Islamabadzie porozumiano się też m.in. w sprawie podjęcia w styczniu rozmów na temat zapobiegania wybuchowi wojny atomowej. Uzgodniono również rozmowy na temat współpracy gospodarczej, walki z terroryzmem i handlenm narkotykami. W lutym 2005 r. w Islamabadzie mają się spotkać szefowie dyplomacji obu krajów.
W konkretnych kwestiach dotyczących Kaszmiru daleko jednak do porozumienia.
Od 1949 roku Kaszmir jest podzielony na część indyjską i pakistańską. Tzw. linia kontroli stała się faktyczną granicą między obu krajami. W 1948 r. ONZ uchwaliła rezolucję, nakazującą przeprowadzenie plebiscytu na tym terenie. Sami Kaszmirczycy mieli zadecydować, czy chcą przyłączenia terytorium do Indii, czy do Pakistanu. Do referendum nigdy nie doszło ze względu na sprzeciw Delhi.
Po uzyskaniu niepodległości w 1947 r. Indie i Pakistan stoczyły trzy wojny, w tym dwie o Kaszmir. W 2002 roku państwa te - będące już mocarstwami atomowymi - ponownie znalazły się na krawędzi zbrojnego starcia. Konflikt udało się zażegnać, a w styczniu 2004 roku nawiązano nowe rokowania w sprawie kaszmirskiej. W czerwcu osiągnięto porozumienie w sprawie pokojowego rozwiązania kwestii kaszmirskiej.
Ocenia się, że przemoc w Kaszmirze kosztowała życie ponad 65 tys. ludzi. Indie oskarżały Islamabad o szkolenie, uzbrajanie i finansowanie islamskich bojowników walczących o przyłączenie indyjskiej części Kaszmiru do Pakistanu. Islamabad zdecydowanie zaprzeczał.