Trwa ładowanie...
d3hmtrc

Opozycja: odrzucić projekt o organizacji i trybie postępowania przed TK

• Odbyło się drugie czytanie projektu ustawy PiS o organizacji i trybie postępowania przed TK
• Opozycja jest za odrzuceniem projektu
• Nie poprze go także klub Kukiz'15
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Opozycja: odrzucić projekt o organizacji i trybie postępowania przed TK
(PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d3hmtrc

PO i Nowoczesna chcą, by Sejm odrzucił projekt PiS o organizacji i trybie postępowania przed TK, który zmienia m.in. zasady wyłaniania kandydatów na prezesa TK i wprowadza jego sześcioletnią kadencję. Nie poprą go PSL i Kukiz '15. PiS chce uchwalenia projektu, który określa mianem kompromisowego.

Wnioskami i poprawkami zgłoszonymi w II czytaniu sejmowa komisja ma zająć się jeszcze we wtorek wieczorem. Ostateczne głosowanie nad projektem ma odbyć się jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.

Komisja sprawiedliwości zarekomendowała Izbie przyjęcie projektu. Komisja odrzuciła poprawki zgłaszane przez opozycję, która ponowiła je jako wnioski mniejszości.

d3hmtrc

W sejmowej debacie Waldemar Buda z PiS przekonywał, że projekt jest na wskroś kompromisowy i wypełnia część postulatów Komisji Weneckiej, zespołu ekspertów powołanego przez marszałka Sejmu, a także część uwag opozycji. W tym kontekście poseł podkreślił, że w tej ustawie zrezygnowano z "kolejkowania" spraw w TK oraz z możliwości blokowania wyroku przez kilku sędziów TK.

Arkadiusz Myrcha z PO przypomniał, że do 117 artykułów projektu biuro legislacyjne zgłosiło ponad 150 poprawek, przy czym "żadne istotne merytoryczne poprawki, składane także przez posłów PO, nie uzyskały akceptacji przewodniczącego komisji sprawiedliwości Stanisława Piotrowicza". - Dlatego składamy wniosek o odrzucenie projektu ustawy w całości - dodał.

O odrzucenie ustawy w II czytaniu wniosła też Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej. Według niej, "ostatecznie rozmontowując ochronę konstytucyjną, Jarosław Kaczyński bierze na siebie całkowitą odpowiedzialność za każde nadużycie władzy przez polityka PiS". Jej zdaniem, na końcu drogi, na którą wkroczył PiS, "czeka Polskę katastrofa".

Krystian Jarubas z PSL powiedział, że "projekt ma wadliwy tytuł, bo tak naprawdę powinien on brzmieć: Ustawa o wyborze prezesa TK wskazanego przez Jarosława Kaczyńskiego". - Toczycie wojnę z Trybunałem tak długo, aż nie przejmiecie nad nim pełnej kontroli - dodał.

d3hmtrc

Klub Kukiz'15 nie zabrał głosu w debacie. Po jej zakończeniu Tomasz Rzymkowski z tego ugrupowania powiedział PAP, że jego klub nie poprze projektu. Projektu nie poprze też koło Europejskich Demokratów. Poparcie dla zaproponowanych rozwiązań zapowiedziało koło Wolni i Solidarni.

Późnym wieczorem 3 senackie poprawki do ustawy o organizacji i trybie pracy TK zostały przyjęte na krótkim posiedzeniu przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Dyskusję wywołała tylko pierwsza z nich - o sytuacji, w której może dojść do zastąpienia w pełnieniu funkcji prezesa TK. Jak tłumaczył przewodniczący Stanisław Piotrowicz, poprawka ma na celu umożliwienie pracy TK w sytuacjach kryzysowych.

Pozostałe dwie poprawki miały charakter techniczny i nie wywołały dyskusji.

Oprac.: Violetta Baran

d3hmtrc

Podziel się opinią

Share
d3hmtrc
d3hmtrc
Więcej tematów