Trwa ładowanie...
dtgsng4

Opozycja dogadała się w sprawie Senatu. Przedstawiła nazwiska marszałka i wicemarszałków

- Tomasz Grodzki jest kandydatem opozycji na marszałka Senatu - oświadczył w piątek rano Grzegorz Schetyna. Dodał też, że ze strony Platformy będzie rekomendował Bogdana Borusewicza na stanowisko wicemarszałka Senatu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Senator Tomasz Grodzki i wicemarszałek Bogdan Borusewicz
Senator Tomasz Grodzki i wicemarszałek Bogdan Borusewicz (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
dtgsng4

W piątek rano liderzy PO, SLD i PSL zorganizowali konferencję prasową, na której przedstawili nazwiska kandydata na marszałka i wicemarszałków Senatu. Politycy oświadczyli, że zamierzają poprzeć wszystkich kandydatów, których rekomendują.

Platforma będzie rekomendowała Tomasza Grodzkiego na marszałka Senatu, a Bogdana Borusewicza na wicemarszałka.

- To wyjątkowa postać, osoba z wielką kwalifikacją polityczną, merytoryczną i moralną. Politycznie to senator poprzedniej kadencji, merytorycznie to wybitny chirurg z międzynarodowym doświadczeniem, a także radny od 2006 r., samorządowiec - powiedział Grzegorz Schetyna.

dtgsng4

- Zgodziliśmy się co do tej kandydatury także dlatego, że jako pierwszy ujawnił próbę politycznej korupcji, której miał być poddany po wyborach 13 października - dodał lider PO.

O tym, że opozycja wystawi Tomasz Grodzkiego na marszałka Senatu, jako pierwsza napisała tydzień temu Wirtualna Polska.

Wicemarszałek PSL później

Włodzimierz Czarzasty zapowiedział z kolei, że SLD zgłosi kandydaturę Gabrieli Morawskiej-Staneckiej na wicemarszałek Senatu. Podkreślił, że jest uznaną prawniczką i senatorką z Tych.

dtgsng4

- W prezydium Senatu powinien być też przedstawiciel PiS. Chcemy pokazać inną wrażliwość - dodał Czarzasty.

Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że PSL poda nazwiska kandydatów na wicemarszałków Sejmu i senatu po wtorkowym posiedzeniu klubu parlamentarnego PSL-Koalicji Polskiej. Nieoficjalnie mówi się, że będzie to Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów.

- W nowej kadencji Senat nie będzie izbą zadymy i upokorzenia dla opozycji. To nas odróżnia od dzisiaj rządzących - podkreślił lider ludowców. Dodał, że PSL nie zgodziłby się na kandydata "mocno partyjnego".

- Senator Grodzki spełnia warunki, które postawiliśmy, dotyczącego jego ponadpolityczności. Mamy dobre doświadczenia ze współpracy z nim. To jest gwarancja, że nie będzie się angażował w kampanie któregokolwiek z kandydatów na prezydenta - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

dtgsng4

Lider PSL dodał, że senatorowie niezależni zadeklarowali, iż "odczytują głos wyborców" z 13 października i poprą opozycyjną większość w Senacie.

- Po stronie demokratycznej wszystkie kałuże już wyschły - zażartował Włodzimierz Czarzasty na koniec konferencji.

Obecny marszałek Senatu Stanisław Karczewski będzie kandydatem PiS.

dtgsng4

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dtgsng4

Podziel się opinią

Share

dtgsng4

dtgsng4
Więcej tematów