Opłakane skutki przedawkowania witaminy D. Mężczyzna z Wielkiej Brytanii cierpi do dziś
Mężczyzna z Wielkiej Brytanii przez dłuższy czas cierpiał na wiele problemów zdrowotnych. W pewnym momencie uznał, że rozpocznie intensywny reżim witaminowy za radą prywatnego terapeuty żywieniowego. Z upływem czasu okazało się, że przyjmował 400-krotnie wyższą dawkę dzienną witaminy D od zalecanej. Doszło do przedawkowania suplementu i tylko, dzięki pomocy specjalistów, może mówić dziś o wielkim szczęściu.
BMJ Case Reports od lat prowadzi dogłębne analizy niecodziennych przypadków, z którymi pacjencji zgłaszają się do szpitali. W najnowszym artykule lekarze opisali mężczyznę w średnim wieku z Wielkiej Brytanii, który został hospitalizowany po tym jak, przez trzy miesiące brał 400-krotnie wyższą dawkę dzienną witaminy D od zalecanej.
W kryzysowym momencie udał się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego z powodu nawracających wymiotów, nudności, skurczów nóg, szumów w uszach, bólu brzucha, suchości w ustach, zwiększonego pragnienia i biegunki.
Powyższe objawy trwały przez trzy miesiące, co doprowadziło u pacjenta do utraty prawie 13 kg. Złe samopoczucie dawało o sobie znać już trzy tygodnie po rozpoczęciu intensywnego reżimu witaminowego, który wcześniej zlecił prywatny terapeuta żywieniowy.
- Istnieje globalny wciąż rosnący trend hiperwitaminozy D, stanu klinicznego charakteryzującego się podwyższonym poziomem witaminy D3 w surowicy - piszą autorzy najnowszego studium przypadku w BMJ Case Reports.
Badania krwi wykazały, że miał on bardzo wysoki poziom wapnia, znany jako hiperkalcemia - co jest częstym skutkiem ubocznym przedawkowania witaminy D. Potwierdzono również siedmiokrotnie przekraczający poziom witaminy D w organizmie. Do tego zaobserwowano, że jego nerki funkcjonują nieprawidłowo.
- Ten opis przypadku dodatkowo podkreśla potencjalną toksyczność suplementów, które są w dużej mierze uważane za bezpieczne, dopóki nie są przyjmowane w niebezpiecznych ilościach lub w niebezpiecznych kombinacjach - dodano w artykule.
Skąd pomysł na tak wysokie dawki witaminy D?
Mężczyzna szukał innowacyjnych pomysłów na własne dolegliwości. Okazało się, że w przeszłości cierpiał na gruźlicę, nagromadzenie płynu w mózgu, przewlekłe zapalenie zatok, bakteryjne zapalenie opon mózgowych, a dziś walczy z guzem ucha wewnętrznego.
Tak wysokie dawki witaminy D musiały pozostawić w jego organizmie spustoszenie. W wyniku tego zdarzenia hospitalizacja obywatela Wielkiej Brytanii trwała przez osiem dni. Leczono go za pomocą płynów dożylnych czy bisfosfoniany, która odpowiada za obniżanie poziomu wapnia we krwi. Co ciekawe, nawet dwa miesiące od wypisu poziom witaminy D wciąż pozostawał wysoki. Podobno negatywne skutki nieudanej terapii witaminowej odczuwa do dziś.
W dzisiejszych czasach zatrucie witaminą D staje się coraz częstsze. Wraz z większą liczbą osób przyjmujących ten suplement w ostatnich latach, zwłaszcza wśród kobiet i dzieci, autorzy BMJ Case Reports apelują, aby ludzie byli świadomi objawów, które zazwyczaj są zróżnicowane i mogą prowadzić o opłakanych zmian w organizmie.
Zalecane ilości witaminy D można zwykle uzyskać poprzez spożywanie zróżnicowanej diety, a także dzięki ekspozycji na światło słoneczne, twierdzą specjaliści.