Opinie zza Odry: "Polsce grozi chaos w sądownictwie"
Polski Sąd Najwyższy wydał wyrok, który zatrzymuje demontaż sądownictwa i wywoła prawne i polityczne trzęsienie ziemi - stwierdza "Sueddeutsche Zeitung"”. Z kolei "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ocenia, że "wyrok może doprowadzić do podziału w polskim sądownictwie".
Niemiecki dziennik szczegółowo omawia i komentuje czwartkowe orzeczenie Sadu Najwyższego w Warszawie, dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej SN. Padają opinie o "zatrzymaniu demontażu" sądownictwa w Polsce oraz o "dramatycznej eskalacji w walce o niezawisłość polskich sądów oraz w napiętych stosunkach Warszawy z UE".
"Polski Sąd Najwyższy wydał przełomowy wyrok: Dwie kluczowe instytucje, za pomocą których narodowo-populistyczny rząd chce podporządkować sobie sądownictwo, są nielegalne, bo nie są niezależne w rozumieniu prawa europejskiego" - pisze w komentarzu korespondent "SZ" Florian Hassel.
"PiS nie jest gotowy do ustępstw"
Jak dodaje, orzeczenie "wywoła trzęsienie ziemi z prawnego, ale prawdopodobnie i politycznego punktu widzenia".
"Z prawnego, bo teraz każdy wyrok, wydany przez ponad 550 sędziów, po części niekompetentnych, ale wyniesionych na urzędy przez rząd PiS, może zostać uznany za nieważny. Przez lata w Polsce będzie panować prawny chaos, przed czym ostrzegali od lat krytycy 'reformy sądownictwa'" - ocenia komentator "SZ".
Znaczące zmiany w sondażu dla PO. Beata Kempa komentuje
Niemiecki dziennikarz dodaje, że polityczne "trzęsienie ziemi będzie konsekwencją tego, że rząd i szef PiS Jarosław Kaczyński nie są gotowi do ustępstw".
Sprawdzian dla nowej KE
"Polscy sędziowie, którzy jeszcze są niezawiśli, potrzebują teraz każdego wsparcia - także z Berlina, Paryża i pozostałych stolic UE. Będą kolejne decyzje europejskich trybunałów, możliwe że nakładające milionowe grzywny" - uważa Hassel.
"Wydarzenia po wyroku polskich sędziów będą także sprawdzianem dla Komisji Europejskiej, która w ostatnim czasie prowadziła wobec Warszawy i innych łamiących prawo w UE politykę odprężenia, niestosowną z merytorycznego punktu widzenia" - stwierdza korespondent dziennika zza Odry.
Także "Frankfurter Allgemeine Zeitung" krótko omawia w piątek wyrok Sądu Najwyższego. Dziennik ocenia, że "wyrok może doprowadzić do podziału w polskim sądownictwie".
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl