Trwa ładowanie...

Opinia rzecznika TSUE ws. delegowania sędziów. Jest odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości

Rzecznik generalny TSUE opublikował w czwartek opinię ws. delegowania sędziów w Polsce. Zdaniem Michala Bobka, polska praktyka w tym zakresie jest "sprzeczna z unijnym prawem". Do jego oświadczenia podczas popołudniowej konferencji prasowej odniósł się wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta. - To jest proces szantażu i próba wpływania na Polskę - ocenił wiceszef MS.

Sebastian Kaleta odniósł się do czwartkowej opinii rzecznika generalnego TSUE ws. delegowania sędziów w PolsceSebastian Kaleta odniósł się do czwartkowej opinii rzecznika generalnego TSUE ws. delegowania sędziów w PolsceŹródło: PAP, fot: PAP/Tomasz Gzell
d3v5eks
d3v5eks

W czwartek rano rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię ws. delegowania sędziów w Polsce.

"Polska praktyka delegowania sędziów do sądów wyższej instancji, które to delegowanie może zostać zakończone w każdym czasie według uznania ministra sprawiedliwości będącego zarazem prokuratorem generalnym jest sprzeczne z unijnym prawem" - uznał Michal Bobek w opublikowanym oświadczeniu.

Opinia rzecznika TSUE ws. delegownaia sędziów. MS odpowiada

Kilka godzin później do komunikatu rzecznika odniosło się Ministerstwo Sprawiedliwości. Podczas konferencji prasowej w gmachu resortu głos zabrał wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.

- Dzisiaj rzecznik generalny TSUE (...) zajmuje się przepisami, które obowiązywały w trakcie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przepisy dotyczące delegowania sędziów badane przez TSUE w tym postępowaniu są przepisami, które obowiązują od 2002 roku - zaczął Kaleta.

d3v5eks

- Nagle w szeregu postępowań próbuje się, po pierwsze, podważyć kompetencje instytucji, po drugie - próbuje się wykreować kompetencje UE do możliwości kreowania i oceniania tych przepisów - kontynuował. Jego zdaniem, "to nie jest przypadek".

Wiceszef MS: to jest proces szantażu i próba wpływania na Polskę

- To jest proces szantażu i próba wpływania na Polskę w zakresie naszych suwerennych kompetencji - stwierdził. - Nie będzie zgody na bezprawne ingerowanie w polską suwerenność (...) i tworzenie podwójnych standardów wobec Polski - dodawał. Opinię rzecznika generalnego TSUE nazwał "kolejnym aktem tego spektaklu politycznego".

- To nie prawo, to polityka, to próba szantażu. Kontestujemy tego rodzaju polityczne przedsięwzięcia - oznajmił Sebastian Kaleta.

Wcześniej na Twitterze Kaleta skomentował oświadczenie rzecznika słowami: "Kolejny raz rzecznicy generalni TSUE kwestionują nie reformę sądownictwa, ale jego kształt z momentu wejścia Polski do UE. Prowadzona jest pozaprawna operacja przeciw Polsce, ma ona na celu szantażowanie Polski odbieraniem funduszy unijnych za naruszanie prawa UE, którego nie ma".

Posłanka Lewicy oburzona słowami Leszka Millera

Źródło: Wiadomości WP

d3v5eks

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3v5eks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v5eks
Więcej tematów