PolskaOpinia rzecznika TSUE ws. delegowania sędziów. Jest odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości

Opinia rzecznika TSUE ws. delegowania sędziów. Jest odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości

Rzecznik generalny TSUE opublikował w czwartek opinię ws. delegowania sędziów w Polsce. Zdaniem Michala Bobka, polska praktyka w tym zakresie jest "sprzeczna z unijnym prawem". Do jego oświadczenia podczas popołudniowej konferencji prasowej odniósł się wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta. - To jest proces szantażu i próba wpływania na Polskę - ocenił wiceszef MS.

Sebastian Kaleta odniósł się do czwartkowej opinii rzecznika generalnego TSUE ws. delegowania sędziów w Polsce
Sebastian Kaleta odniósł się do czwartkowej opinii rzecznika generalnego TSUE ws. delegowania sędziów w Polsce
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Tomasz Gzell

20.05.2021 14:30

W czwartek rano rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię ws. delegowania sędziów w Polsce.

"Polska praktyka delegowania sędziów do sądów wyższej instancji, które to delegowanie może zostać zakończone w każdym czasie według uznania ministra sprawiedliwości będącego zarazem prokuratorem generalnym jest sprzeczne z unijnym prawem" - uznał Michal Bobek w opublikowanym oświadczeniu.

Opinia rzecznika TSUE ws. delegownaia sędziów. MS odpowiada

Kilka godzin później do komunikatu rzecznika odniosło się Ministerstwo Sprawiedliwości. Podczas konferencji prasowej w gmachu resortu głos zabrał wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.

- Dzisiaj rzecznik generalny TSUE (...) zajmuje się przepisami, które obowiązywały w trakcie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przepisy dotyczące delegowania sędziów badane przez TSUE w tym postępowaniu są przepisami, które obowiązują od 2002 roku - zaczął Kaleta.

- Nagle w szeregu postępowań próbuje się, po pierwsze, podważyć kompetencje instytucji, po drugie - próbuje się wykreować kompetencje UE do możliwości kreowania i oceniania tych przepisów - kontynuował. Jego zdaniem, "to nie jest przypadek".

Wiceszef MS: to jest proces szantażu i próba wpływania na Polskę

- To jest proces szantażu i próba wpływania na Polskę w zakresie naszych suwerennych kompetencji - stwierdził. - Nie będzie zgody na bezprawne ingerowanie w polską suwerenność (...) i tworzenie podwójnych standardów wobec Polski - dodawał. Opinię rzecznika generalnego TSUE nazwał "kolejnym aktem tego spektaklu politycznego".

- To nie prawo, to polityka, to próba szantażu. Kontestujemy tego rodzaju polityczne przedsięwzięcia - oznajmił Sebastian Kaleta.

Wcześniej na Twitterze Kaleta skomentował oświadczenie rzecznika słowami: "Kolejny raz rzecznicy generalni TSUE kwestionują nie reformę sądownictwa, ale jego kształt z momentu wejścia Polski do UE. Prowadzona jest pozaprawna operacja przeciw Polsce, ma ona na celu szantażowanie Polski odbieraniem funduszy unijnych za naruszanie prawa UE, którego nie ma".

Źródło: Wiadomości WP

Przeczytaj także:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)