Jest opinia rzecznika TSUE. Chodzi o delegowanie sędziów w Polsce
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wygłosił w czwartek opinię ws. delegowania sędziów w Polsce. "Polska praktyka delegowania sędziów do sądów wyższej instancji, które to delegowanie może zostać zakończone w każdym czasie według uznania ministra sprawiedliwości będącego zarazem prokuratorem generalnym jest sprzeczne z unijnym prawem" - napisał w oświadczeniu.
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w czwartek decyzję ws. delegowania sędziów w Polsce. "Polska praktyka delegowania sędziów do sądów wyższej instancji, które to delegowanie może zostać zakończone w każdym czasie według uznania ministra sprawiedliwości będącego zarazem prokuratorem generalnym jest sprzeczne z unijnym prawem - napisał w oświadczeni Michal Bobek.
"Prawo Unii sprzeciwia się polskiej praktyce delegowania sędziów do sądów wyższej instancji, które to delegowanie może zostać zakończone w każdym czasie według uznania Ministra Sprawiedliwości będącego zarazem Prokuratorem Generalnym" - zastrzeżono w opublikowanej opinii rzecznika.
"W prawie Unii nic nie stoi na przeszkodzie, by państwa członkowskie ustanowiły system, zgodnie z którym sędziowie mogą, w interesie służby, być tymczasowo delegowani z jednego sądu do drugiego. W systemach, w których ministerstwo sprawiedliwości jest odpowiedzialne za kwestie organizacyjne i kadrowe dotyczące sądownictwa, decyzje o delegowaniu poszczególnych sędziów mogą leżeć w gestii ministra" - dodał Bobek.
Warto podkreślić, że opinia rzecznika zazwyczaj stanowi wstęp do wyroku trybunału. Organ ten może się z nią oczywiście nie zgodzić - zwykle tak się właśnie dzieje. Wyro może też być jednak zupełnie inny.
Czarnek znów uderzył w UE. Arłukowicz: odeślę go na Nowogrodzką
Źródło: PAP
Przeczytaj także: