Trwa ładowanie...

ONZ wzywa Polskę do udzielenia pomocy uchodźcom

Agenda ONZ zabrała głos w sprawie uchodźców, którzy zostali zatrzymani na granicy Białorusi i Polski. - Apelujemy do władz RP o zapewnienie tym ludziom dostępu do terytorium, natychmiastowej opieki medycznej, pomocy prawnej oraz wsparcia psychologicznego i socjalnego - powiedziała Christine Goyer.

Share
Straż Graniczna i Wojsko Polskie nie wpuszczają uchodźców na terytorium Polski
Straż Graniczna i Wojsko Polskie nie wpuszczają uchodźców na terytorium Polski Źródło: PAP, fot: Artur Reszko
d2goeie

UNHCR to Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Jego przedstawiciele są zaniepokojeni wydarzeniami, które mają miejsce na granicy Białorusi i Polski w okolicy Usnarza Górnego.

"Z naszych informacji wynika, że w skład grupy wchodzą głównie osoby z Afganistanu i Iraku, w tym dzieci, kobiety i osoby potrzebujące pomocy medycznej. Niektórzy z tej grupy mogą wymagać ochrony międzynarodowej i z tego, co wiemy, zgłaszali oni zamiar ubiegania się o azyl" - podkreślono w komunikacie UNHCR.

ONZ: Apelujemy o zapewnienie tym ludziom natychmiastowej opieki

Organizacja Narodów Zjednoczonych wystosowała apel, w którym wzywa Polskę do udzielenia opieki uchodźcom, którzy od kilkunastu dni koczują na granicy z Białorusią.

- Choć rozumiemy wyzwania związane ze wzrostem liczby osób, które przedostają się do Polski, apelujemy do władz RP o zapewnienie tym ludziom dostępu do terytorium, natychmiastowej opieki medycznej, pomocy prawnej oraz wsparcia psychologicznego i socjalnego - powiedziała Christine Goyer z UNHCR.

- Dostęp do terytorium i azylu powinien być udzielony zgodnie z zobowiązaniami wynikającymi z Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz prawa krajowego i międzynarodowego - zaznaczyła.

Dowiedz się więcej: Uchodźcy na granicy polsko-białoruskiej. "Brak strategii"

UNHCR wezwał władze Polski do indywidualnej oceny każdego przypadku osoby, która chce przedostać się przez granicę z Białorusią. Ponadto osoby, które ubiegają się o azyl, nie mogą być karane za nielegalne przekroczenie granicy. Tak wskazuje prawo międzynarodowe, które ratyfikowała Polska.

d2goeie

- Wszystkie państwa mają prawo do zarządzania swoimi granicami w zgodzie z prawem międzynarodowym, jednak pod warunkiem respektowania praw człowieka, w tym także prawa do azylu - dodała Goyer.

Polska wysłała pomoc dla uchodźców na Białoruś

Polska wysłała na Białoruś transport 8 namiotów, 80 łóżek, 160 koców, 80 kompletów piżam oraz środków ochrony osobistej. Politycy PiS tłumaczą, że uchodźcy znajdują się po białoruskiej stronie granicy.

- Wszystko musi odbyć się w sposób legalny. Zaproponowaliśmy wysłanie pomocy przez przejście graniczne, aby dojechała od strony białoruskiej, ponieważ tam znajdują się migranci - powiedział Marcin Przydacz, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dyplomaci z Białorusi nie odpowiedzieli na notę MSZ w tej sprawie. Samochód ciężarowy z pomocą dla uchodźców utknął na przejściu granicznym, którego nie może przekroczyć. Nie wiadomo, czy Białorusini w ogóle wyrażą zgodę na jego wjazd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2goeie

Podziel się opinią

Share
d2goeie
d2goeie
Więcej tematów