ONZ przyjęła rezolucję dot. reparacji dla Ukrainy. 14 krajów było przeciw
Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję ws. stworzenia rejestru szkód i mechanizmu odszkodowań dla Ukrainy. Za rezolucją zagłosowały 94 państwa, a 14 było przeciw. 73 kraje wstrzymały się od głosu. To pierwszy krok na drodze do uzyskania reparacji wojennych.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.
Zgromadzenie Ogólne ONZ w poniedziałek zajęło się projektem rezolucji w sprawie rejestru szkód i mechanizmu rekompensaty dla Ukrainy za działania wojsk rosyjskich. Dokument został przygotowany przez Ukrainę przy współautorstwie prawie pięćdziesięciu państw.
- To wezwanie dla państw członkowskich, by razem zbudować zgodną z prawem infrastrukturę do zajęcia się konsekwencjami rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie - mówił przed głosowaniem ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia. Przekonywał, że taki krok działa na korzyść nie tylko jego kraju, ale też może odstraszyć potencjalnych agresorów od wszczynania wojen.
Za rezolucją zagłosowały 94 państwa, zaś 14 było przeciw. 73 kraje wstrzymały się od głosu.
Wśród państw, które zagłosowały przeciw znalazły się m.in. Białoruś, Chiny, Etiopia, Kuba, Korea Północna, Iran, Rosja, Syria i Zimbabwe.
Wśród głosów wstrzymujących się były m.in. Indie, Indonezja, Brazylia, Arabia Saudyjska czy Republika Południowej Afryki.
"Od wyzwoleńczego zwycięstwa w Chersoniu do dyplomatycznego zwycięstwa w Nowym Jorku. Zgromadzenie Ogólne ONZ właśnie dało zielone światło dla stworzenia mechanizmu rekompensacyjnego za rosyjskie zbrodnie w Ukrainie. Agresor zapłaci za to, co zrobił!" - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Chiny przeciw rezolucji. "Obie strony powinny usiąść do stołu"
O tym, że Chiny zagłosują przeciw, informowała wcześniej ukraińska agencja Ukrinform. - Aby zachować zaufanie do Zgromadzenia Ogólnego, chronić ducha wielostronnej współpracy i solidarności, na rzecz rządów prawa i sprawiedliwości, Chiny zagłosują przeciwko projektowi rezolucji - stwierdził przedstawiciel Chin przy ONZ.
Według chińskiego urzędnika "obie strony" powinny jak najszybciej usiąść do stołu negocjacyjnego w celu osiągnięcia "porozumienia politycznego". Zaapelował też do społeczności międzynarodowej o "aktywną pracę na rzecz osiągnięcia tego celu".
Jednocześnie wysłannik Pekinu podkreślił, że "należy zachować suwerenność i integralność terytorialną wszystkich krajów".
Wcześniej głos zabrał m.in. Stały Przedstawiciel RP przy ONZ prof. Krzysztof Szczerski. - Rosja musi zapłacić pełne reparacje za szkody wyrządzone w Ukrainie. Rosja musi ponieść konsekwencje wszystkich swoich naruszeń. Polska mocno wspiera utworzenie międzynarodowego rejestru szkód spowodowanych przez niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję przeciwko Ukrainie.
- Mocno uważamy, że wszystkie szkody powinny być odpowiednio zrekompensowane, niezależnie od tego, kiedy i gdzie zostały dokonane - wyjaśnił Szczerski.Jak dodał, stworzenie rejestru jest "fundamentalne dla przyszłości Ukrainy".
- Polska dobrze wie ze swojej historii, co się dzieje, jeśli takich działań się nie podejmuje - podsumował polski dyplomata.
Źródło: Ukrinform/PAP