ŚwiatONZ: pierwszy raz specjalna sesja ws. dzieci

ONZ: pierwszy raz specjalna sesja ws. dzieci

Po raz pierwszy w historii Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych rozpocznie w środę specjalną sesję w sprawie sytuacji dzieci i osób do 18 roku życia. Również po raz pierwszy w oficjalnych składach delegacji rządowych znajdą się najmłodsi, którzy będą opowiadać na forum ONZ o swojej sytuacji.

07.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Posiedzenie w sprawie dzieci miało się rozpocząć w Nowym Jorku we wrześniu ubiegłego roku, jednak z uwagi na dramatyczne wydarzenia 11 września zostało odwołane.

W obradach ma uczestniczyć ponad 60 szefów państw i rządów, ponad 200 parlamentarzystów z całego świata oraz przywódcy religijni i delegaci z organizacji pozarządowych. Polskiej delegacji rządowej przewodniczy wiceminister pracy Krystyna Tokarska-Biernacik. Specjalnym przedstawicielem prezydenta RP jest Jolanta Kwaśniewska.

Według danych ONZ, na świecie jest 2,1 miliarda dzieci, co stanowi 36% ogółu ludności. Co roku rodzi się 132 mln dzieci. Jedno na czworo dzieci żyje w skrajnej biedzie. W krajach ubogich dane są jeszcze dramatyczniejsze - jedno na troje dzieci żyje w rodzinie, której dzienny dochód nie przekracza dolara.

Uczestnicy sesji Narodów Zjednoczonych mają omówić realizację postanowień Światowego Szczytu na rzecz Dzieci, który odbył się w 1990 roku. Dwanaście lat temu wyznaczono 27 celów, m.in. w sprawie zdrowia dzieci, wyżywienia, ochrony i wykształcenia.

Przygotowany na sesję specjalny raport "My dzieci" wskazuje, że od 1990 roku w ponad 60 krajach śmiertelność najmłodszych została ograniczona o jedną trzecią. Ten wskaźnik dla całego świata obniżył się o 11 procent (obecnie umierają 83 niemowlaki na 1000 urodzin).

Co roku umiera ponad 10 mln dzieci. Te wskaźniki są wyjątkowo wysokie w Afryce i Azji Południowej. Najczęstszym powodem śmierci jest niedożywienie. W sumie aż 150 milionów dzieci na świecie jest niedożywionych, 120 milionów nigdy nie poszło do szkoły (większość to dziewczynki). (aka)

onzsesjadzieci
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)