ONZ: pierwszy raz specjalna sesja ws. dzieci
Po raz pierwszy w historii Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych rozpocznie w środę specjalną sesję w sprawie sytuacji dzieci i osób do 18 roku życia. Również po raz pierwszy w oficjalnych składach delegacji rządowych znajdą się najmłodsi, którzy będą opowiadać na forum ONZ o swojej sytuacji.
07.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Posiedzenie w sprawie dzieci miało się rozpocząć w Nowym Jorku we wrześniu ubiegłego roku, jednak z uwagi na dramatyczne wydarzenia 11 września zostało odwołane.
W obradach ma uczestniczyć ponad 60 szefów państw i rządów, ponad 200 parlamentarzystów z całego świata oraz przywódcy religijni i delegaci z organizacji pozarządowych. Polskiej delegacji rządowej przewodniczy wiceminister pracy Krystyna Tokarska-Biernacik. Specjalnym przedstawicielem prezydenta RP jest Jolanta Kwaśniewska.
Według danych ONZ, na świecie jest 2,1 miliarda dzieci, co stanowi 36% ogółu ludności. Co roku rodzi się 132 mln dzieci. Jedno na czworo dzieci żyje w skrajnej biedzie. W krajach ubogich dane są jeszcze dramatyczniejsze - jedno na troje dzieci żyje w rodzinie, której dzienny dochód nie przekracza dolara.
Uczestnicy sesji Narodów Zjednoczonych mają omówić realizację postanowień Światowego Szczytu na rzecz Dzieci, który odbył się w 1990 roku. Dwanaście lat temu wyznaczono 27 celów, m.in. w sprawie zdrowia dzieci, wyżywienia, ochrony i wykształcenia.
Przygotowany na sesję specjalny raport "My dzieci" wskazuje, że od 1990 roku w ponad 60 krajach śmiertelność najmłodszych została ograniczona o jedną trzecią. Ten wskaźnik dla całego świata obniżył się o 11 procent (obecnie umierają 83 niemowlaki na 1000 urodzin).
Co roku umiera ponad 10 mln dzieci. Te wskaźniki są wyjątkowo wysokie w Afryce i Azji Południowej. Najczęstszym powodem śmierci jest niedożywienie. W sumie aż 150 milionów dzieci na świecie jest niedożywionych, 120 milionów nigdy nie poszło do szkoły (większość to dziewczynki). (aka)