Trwa ładowanie...
d3bfcsg

ONZ oskarży Izrael o zbrodnie wojenne?


Na prośbę krajów arabskich we wtorek odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Kraje arabskie chcą, by Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucję oskarżającą Izrael o zbrodnie wojenne popełnione podczas operacji na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Share
d3bfcsg

Sudan, w imieniu państw Ligi Arabskiej, oraz Republika Południowej Afryki, która reprezentuje państwa niezaangażowane, wezwały do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ, kiedy Rada Bezpieczeństwa nie potępiła Izraela za blokowanie dochodzenia w sprawie śmierci kilkuset Palestyńczyków w obozie dla uchodźców w Dżeninie.

Rezolucje Zgromadzenia Ogólnego nie mają takiej wagi jak decyzje podejmowane przez Radę Bezpieczeństwa. Zgromadzenie Ogólne, które tworzy 189 państw, przyjmuje rezolucje większością głosów. Natomiast w Radzie Bezpieczeństwa, w skład której wchodzi 15 państw, pięciu jej członków ma prawo weta. Są wśród nich Stany Zjednoczone, jeden z najbliższych sojuszników Izraela.

W rezolucji, której przyjęcia chcą kraje arabskie, oprócz oskarżenia Izraela o zbrodnie wojenne ma się również znaleźć apel do sekretarza generalnego ONZ, Kofi Annana, o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie tego, co się stało podczas izraelskiej operacji na Zachodnim Brzegu. Palestyńczycy oskarżają Izrael o bezzasadne użycie siły oraz atakowanie ludności cywilnej. (reb)

d3bfcsg

Podziel się opinią

Share
d3bfcsg
d3bfcsg
Więcej tematów