Trwa ładowanie...
d25dqps

ONZ bliski rezygnacji z wysłania komisji do Dżeninu

ONZ najprawdopodobniej zrezygnuje z wysłania do obozu uchodźców w Dżeninie komisji śledczej, która miałaby zbadać, czy izraelskie wojsko dokonało tam masakry Palestyńczyków.

d25dqps
d25dqps

Według niemieckiej agencji DPA, powołującej się na oficjalne źródło w ONZ, przebywająca w Genewie komisja ma zostać rozwiązana.

Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. politycznych Kieran Prendergast poinformował we wtorek, że sekretarz generalny Kofi Annan skłania się do rozwiązania komisji, ponieważ Izrael nadal blokuje rozpoczęcie jej prac.

Sekretarz generalny jest za rozwiązaniem komisji. Poinformowałem o tym Radę Bezpieczeństwa - powiedział Prendergast. Dodał, że z każdym następnym dniem zwłoki maleją możliwości skutecznej pracy w zniszczonym obozie uchodźców.

Według cytowanych przez agencję Reuters źródeł dyplomatycznych, Prendergast przedstawił Radzie dwa rozważane przez Annana rozwiązania: pozostawienie komisji w gotowości w Genewie albo wysłanie jej członków do domu.

d25dqps

Rząd Izraela zgłosił szereg zastrzeżeń dotyczących mandatu zespołu ONZ, powołanego prawie dwa tygodnie temu po tym, gdy Palestyńczycy oskarżyli armię izraelską o masakrę setek cywilów w Dżeninie i o próbę ukrycia śladów zbrodni.

Izrael stanowczo zaprzecza palestyńskim oskarżeniom. Twierdzi, że w czasie dziewięciodniowych walk jego siły były zmuszone do tłumienia silnego oporu radykalnych bojowników palestyńskich i że zginęło tam nie więcej niż 50 cywilów.

Wcześniej we wtorek Annan oświadczył, że ONZ zrobiła wszystko, aby rozwiać izraelskie wątpliwości dotyczące komisji. Dodał, że izraelscy ministrowie spraw zagranicznych Szimon Peres i obrony Benjamin Ben-Eliezer zapewniali go, że misja ONZ zostanie przyjęta i że Izrael nie ma nic do ukrycia.(miz)

d25dqps
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25dqps
Więcej tematów