ONZ alarmuje. Drastyczny spadek urodzeń na Bałkanach
ONZ prognozuje, że Albania, Macedonia Północna i Czarnogóra doświadczą drastycznego spadku liczby urodzeń do 2055 roku. Liczba noworodków w Albanii ma spaść czterokrotnie.
Co musisz wiedzieć?
- Albania, Macedonia Północna i Czarnogóra: Te kraje Bałkanów czeka drastyczny spadek liczby urodzeń do 2055 roku - wynika z raportu ONZ.
- Emigracja i starzenie się społeczeństwa: To główne czynniki wpływające na zmniejszenie liczby urodzeń w tych krajach.
- Serbia: W przeciwieństwie do sąsiadów, Serbia może spodziewać się najmniejszego spadku liczby urodzeń na Bałkanach.
Jakie są prognozy dla Albanii?
Według danych ONZ, Albania do 2055 roku doświadczy niemal czterokrotnego spadku liczby urodzeń. Obecnie w kraju tym rodzi się 23 tys. dzieci rocznie, ale prognozy wskazują, że liczba ta spadnie do 6 tys. w ciągu najbliższych 30 lat. "Migracje pośrednio wpływają na liczbę urodzeń w krajach docelowych i krajach pochodzenia" - podkreślono w raporcie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hołownia upomniał TVP o debatę. "Krytykował a sam chciał organizować"
Przeczytaj także: Finlandia liderem szczęścia. Polska z awansem w rankingu ONZ
Co wpływa na spadek urodzeń w regionie?
ONZ wskazuje na dwa główne czynniki: emigrację oraz starzenie się społeczeństwa. W Albanii, Armenii czy Jamajce emigracja kobiet w wieku rozrodczym znacząco zmniejsza liczbę urodzeń. Macedonia Północna i Czarnogóra również stoją przed podobnym wyzwaniem, co może mieć długofalowe skutki dla ich demografii.
Przeczytaj także: Głodujących na świecie przybywa. Jest ich już więcej niż przed pandemią
Jak wygląda sytuacja w Serbii?
Serbia, w porównaniu do innych krajów regionu, może liczyć na najmniejszy spadek liczby urodzeń. Obecnie w Serbii rodzi się 53 tys. dzieci rocznie, co stawia ten kraj w lepszej sytuacji demograficznej niż sąsiedzi. To może być wynikiem mniejszej emigracji oraz innych czynników społecznych.