Trwa ładowanie...
d1q2e8j
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ołeksandr Turczynow nowym sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Ukrainy

Były przewodniczący parlamentu i były pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow został nowym sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO). Stanowisko to było nieobsadzone od sierpnia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ołeksandr Turczynow
Ołeksandr Turczynow (PAP, Fot: Maxim Nikitin)
d1q2e8j

Poprzednim sekretarzem RBNiO był Andrij Parubij, który w sierpniu podał się do dymisji.

50-letni Turczynow w swej karierze politycznej zawsze grał drugie skrzypce; przez lata związany był z b. premier Julią Tymoszenko, której partię opuścił latem, by wystartować w jesiennych wyborach parlamentarnych z Frontem Ludowym premiera Arsenija Jaceniuka.

Prywatnie Turczynow jest pastorem ewangelickim i autorem powieści science fiction.

d1q2e8j

W lutym, po ucieczce z Kijowa, a następnie z kraju ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza, ukraińska Rada Najwyższa (parlament) upoważniła Turczynowa, który był wtedy jej przewodniczącym, do pełnienia obowiązków szefa państwa.

Turczynow pochodzi z Dniepropietrowska, na wschodzie kraju. Tam też skończył Instytut Metalurgii w latach pierestrojki i przez pewien czas pracował jako robotnik w zakładach metalurgicznych.

W 1993 roku został doradcą ekonomicznym prezydenta Leonida Kuczmy, a w roku 1994 założył partię Hromada, do której wstąpiła Julia Tymoszenko, wówczas szefowa wielkiej firmy energetycznej.

W latach 90. stała ona na czele firmy Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy zajmującej się głównie importem gazu. Uchodziła za bliską współpracowniczkę Pawła Łazarenki - premiera Ukrainy w latach 1996-97, sądzonego w Stanach Zjednoczonych za oszustwa finansowe.

d1q2e8j

Tymoszenko i Turczynow zostali wybrani na deputowanych w roku 1998, a rok później założyli partię Batkiwszczyna. Tymoszenko, nazywana wtedy "księżniczką gazu", została jedną z najważniejszych postaci tej partii i została mianowana wicepremierem.

Gdy Tymoszenko została zwolniona z tej funkcji, Batkiwszczyna przeszła do opozycji.

W 2004 roku "księżniczka gazu", która znalazła się w pierwszych szeregach pomarańczowej rewolucji, objęła tekę premiera. Prozachodnim prezydentem został wówczas Wiktor Juszczenko. Turczynow został szefem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, ale podał się do dymisji, gdy prezydent zwolnił Tymoszenko z funkcji szefowej rządu.

W latach 2007-2010 był wicepremierem w rządzie Tymoszenko. Po aresztowaniu jego szefowej i najważniejszej politycznej sojuszniczki przejął odpowiedzialność za ich wspólną partię, zostawiając jednak rolę przywódcy Arsenijowi Jaceniukowi.

W wolnych chwilach Turczynow jest kaznodzieją w kościele baptystów w Kijowie; jest też autorem powieści science fiction, z których jedna, "Iluzja strachu", doczekała się ekranizacji w reżyserii Aleksandra Kirijenki.

d1q2e8j

Podziel się opinią

Share

d1q2e8j

d1q2e8j
Więcej tematów