Okręt USS Kearsarge w Polsce. USA i NATO pokazują zaangażowanie na Bałtyku
Podczas czerwcowego szczytu NATO prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował o planach zwiększania amerykańskiej armii w Europie. W środę rano do Gdyni przypłynął okręt flagowy 22. Morskiej Jednostki Ekspedycyjnej USA. USS Kearsarge zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w gdyńskim porcie.
Okręt desantowo-transportowy USS Kearsarge na stałe stacjonuje w Norfolk w stanie Wirginia i jest jednym z okrętów typu Wasp. Seria ta do służby została wcielona w latach 1989-2009. Jednostka mierzy 257 metrów długości, zaś jej szerokość to 60 metrów. Załoga okrętu liczy 2 000 osób, jednak na pokładzie znajduje się jednocześnie 1 500 wojskowych. Okręt napędzany turbinami parowymi o łącznej mocy 52200 kW wyposażony został w systemy samoobrony oraz przeciwlotnicze zestawy RIM-116. Jednostka może osiągnąć prędkość 22 węzłów. USS Kearsarge może transportować sześć samolotów F-35B Lightning II albo Harrier II. Na jego pokładzie znajdują się śmigłowce UH-1V i AH-1Z.
Okręt USS Kearsarge. Cel wizyty
Należący do 22. Morskiej Jednostki Ekspedycyjnej USA okręt USS Kearsarge nigdy wcześniej nie pojawił się w tym obszarze Bałtyku. Zanim jednostka dotarła do gdyńskiego portu, cumowała w Łotwie. Statek, który przypłynął do Polski w środę, zastąpił USS Guston Hall, który przemieścił się do portu w Gdańsku. Na obu jednostkach znajdują się żołnierze amerykańskiej piechoty morskiej, którzy pozostają w stanie gotowości. Oficjalnym celem wizyty jest uzupełnienie zaopatrzenia.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Oprócz technicznego charakteru przybycia okrętów do polskich portów jest to także demonstracja siły Stanów Zjednoczonych oraz NATO. Zdaniem ekspertów wiąże się to bezpośrednio z trwającą wojną w Ukrainie. Amerykanie chcą pokazać swoją siłę na Bałtyku. Zaczynają traktować Bałtyk jak swój teren - powiedział w rozmowie z PAP kmdr por. rez. Maksymilian Dura.
Do kiedy amerykański okręt USS Kearsarge pozostanie w Polsce?
To nie pierwsza wizyta amerykańskich jednostek w polskich portach. USS Gravely przypłynął do Gdyni w maju i czerwcu, zaś w Gdańsku stacjonował w tym okresie zbiornikowiec USNS Patuxen. Z kolei zbiornikowiec USNS Leroy Grumman pojawił się najpierw w Gdańsku, a następnie popłynął do Gdyni. Miało to miejsce w lipcu.
Stany Zjednoczone pokazują swoje zaangażowanie i coraz częściej pojawiają się na Bałtyku. Okręt USS Kearsarge ma stacjonować w Gdyni do 19 września.