Elektrownia atomowa w Polsce. Kiedy i gdzie powstanie? Plany sięgają 70 lat
W poniedziałek, 12 września Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o złożeniu przez USA oficjalnej oferty dotyczącej budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Amerykanie dają stronie polskiej 30 dni na podjęcie decyzji dotyczącej projektu.
Elektrownia jądrowa w Polsce. Plany sięgają czasów PRL
Budowa elektrowni atomowej w naszym kraju budzi spore emocje. Pierwsze plany zasilania sieci za pomocą energii jądrowej zakładały uruchomienie dwóch bloków energetycznych, jeszcze w XX wieku. Elektrownia jądrowa "Żarnowiec" była budowana w latach 1982–1989. Pod plany budowy wydzielono strefę znajdującą się we wsi Kartoszyno. Ostatecznie prace zostały przerwane, a elektrownia jądrowa w Polsce nie powstała.
Prezydent Rzeszowa: z przerażeniem patrzę na to, co się dzieje, przede mną radykalne decyzje
Elektrownia atomowa w Polsce. Wątpliwości na początku XXI wieku
Debata o budowie elektrowni jądrowej w Polsce powróciła w 2005 roku. W tym czasie rząd Marka Belki uchwalił dokument "Polityka energetyczna Polski do 2025 roku", w którym wskazywano zalety korzystania z energii jądrowej. To ona miałaby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w kraju. Pisano także o potrzebie społecznej debaty - według badań przeprowadzonych trzy lata później, przeciwko budowie polskiej elektrowni atomowej opowiedziało się 48 procent ankietowanych.
Elektrownia jądrowa. Polska ma kolejne plany
W trzeciej dekadzie XXI wieku budowa elektrowni atomowej w Polsce spotyka się z większym entuzjazmem. Według badań przeprowadzonych w 2020 roku na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, 62,5 procent ankietowanych opowiada się za powstaniem tego typu obiektu. Zaproponowana przez rząd strategia energetyczna zakłada budowę łącznie sześciu reaktorów - prace miałyby zakończyć się w połowie XXI wieku.
Pierwsza polska elektrownia atomowa. Plany coraz bardziej klarowne
Temat polskiej elektrowni atomowej był kluczowym elementem spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z ambasadorem USA oraz prezesem Westinghouse Polska Mirosławem Kowalikiem. Podczas niego amerykanie złożyli oficjalną ofertę na budowę nowoczesnego obiektu. Prace miałyby trwać w latach 2026-2033 a w 2043 roku do użytku miałby zostać oddany ostatni reaktor jądrowy.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Oprócz Amerykanów ofertę dotyczącą budowy elektrowni atomowej w Polsce złożyli także Francuzi i Koreańczycy.