Trwa ładowanie...
d34d6hw

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie ogłosiła "Narodowy kryzys zdrowia"

"Polska to chory kraj" - tak brzmi hasło kampanii społecznej, którą zainicjowała Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie. Przedstawiciele środowiska medycznego alarmują, że kondycja publicznej ochrony zdrowia jest katastrofalna, co powoduje "permanentny stan zagrażający zdrowiu i życiu Polaków". Zachęcają też do podpisania manifestu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To hasło kampanii społecznej pod nazwą "Narodowy kryzys zdrowia"
To hasło kampanii społecznej pod nazwą "Narodowy kryzys zdrowia" (Okręgowa Izba Lekarska)
d34d6hw

"Skrajne niedofinansowanie, wysoka umieralność i przedwczesne zgony spowodowane chorobami nowotworowymi i sercowo-naczyniowymi, słaba dostępność usług medycznych, drastycznie długi czas oczekiwania na specjalistyczne zabiegi, przy niedostatecznej profilaktyce zdrowotnej w odniesieniu do dzieci oraz braku systemowych rozwiązań w zakresie opieki długoterminowej i geriatrii" to największe zaniedbania systemu opieki zdrowotnej według Okręgowej Izby Lekarskiej (OIL) w Warszawie.

Przedstawiciele lekarzy ruszają z kampanią społeczną, której głównym założeniem jest solidarna walka pacjentów, lekarzy i polityków o publiczny system ochrony zdrowia, który zapewni Polakom dostęp do pełnego spektrum świadczeń medycznych.

Warszawska OIL wystosowała manifest, w którym zawarła postulaty dotyczące uzdrowienia systemu publicznej ochrony zdrowia. Podpisały się pod nim organizacje branżowe lekarzy, pielęgniarek, aptekarzy oraz pacjentów.

d34d6hw

- Celem jest osiągnięcie europejskich standardów w zakresie jakości i dostępności usług medycznych oraz efektów leczenia, wyrażonych w postaci wskaźników wyleczalności na poziomie właściwym dla krajów Unii Europejskiej - powiedział Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Apel do rządu i posłów

Środowisko medyczne kieruje apel do rządu oraz posłów obecnej kadencji o realizację sześciu kluczowych postulatów. Chodzi o zwiększenie nakładów finansowych na ochronę zdrowia do minimalnego progu 6,8 proc. PKB w 2021 roku i 9 proc. PKB do 2030 roku. Medycy domagają się również utworzenia Ministerstwa Zdrowia i Polityki Społecznej, które odpowiadałoby za potrzeby obywateli z zakresu zdrowia i zabezpieczenia społecznego.

d34d6hw

Wśród postulatów jest także europeizacja standardów oraz procedur leczenia onkologicznego i kardiologicznego, gwarancja niezwłocznej dostępności usług medycznych i wprowadzenie maksymalnego czasu oczekiwania na pomoc lub badanie medyczne. Ten czas powinni wyznaczyć naukowcy i lekarze specjaliści. Medycy domagają się również zabezpieczenia miejsc opieki długoterminowej i geriatrii oraz podniesienia standardów profilaktyki pediatrycznej w zakresie stomatologii, ortopedii i chorób cywilizacyjnych takich jak np. otyłość.

"Polska to chory kraj. Każdego roku nowotwory są przyczyną śmierci około 100 tys. Polaków, a dostęp do leczenia raka jest na jednym z najniższych poziomów w Unii Europejskiej. Średni czas oczekiwania na wizytę u endokrynologa wynosi 24 miesiące, w kolejce do kardiologa dziecięcego czekamy 12 miesięcy. Na 1000 mieszkańców Polski przypada średnio 2,4 lekarza – to najmniej w całej UE, gdzie średnia wynosi 3,8" - czytamy na stronie internetowej kampanii społecznej. TUTAJ można podpisać manifest z postulatami środowiska medycznego i pacjentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d34d6hw

Podziel się opinią

Share

d34d6hw

d34d6hw
Więcej tematów