Trwa ładowanie...
d34zvc3

Ojciec Rydzyk będzie współpracował z rządowym koncernem. "Podzielę się radością"

Ojciec Tadeusz Rydzyk ogłosił rozpoczęcie budowy ciepłowni w Toruniu, która stanie się partnerem państwowego koncernu PGE. Gorącą wodą ze słynnego odwiertu, może ogrzać nawet jedną piątą domów w tym mieście.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Firma kontrolowana przez fundację ojca Rydzyka ogrzeje Toruń.
Firma kontrolowana przez fundację ojca Rydzyka ogrzeje Toruń. (East News, Fot: Jacek Piski/REPORTER)
d34zvc3

- Podzielmy się radością. Po wielkich bólach, bo przecież Tusk wstrzymał nam dotację, udało się - powiedział na antenie TV Trwam ojciec Tadeusz Rydzyk. Kilka dni temu ruszyła budowa ciepłowni, która gorącą wodą ze słynnego odwiertu geotermalnego zasili sieć ciepłowniczą PGE Toruń.

Rydzyk był w świetnym nastroju, wspomniał o pokonaniu lobby, którego dotąd blokowało rozwój jednego z jego ważnych "dzieł". - Tak, jakby było jakieś lobby, które blokuje to, co polskie i to, co katolickie - komentował w programie.

Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowa fundacji Lux Veritatis poinformowała, że po zmianie właściciela sieci ciepłowniczej w Toruniu, udało się pokonać dotychczasowe bariery. - Francuska EdF robiła wszystko, żeby nie odebrać tego ciepła. Byliśmy gotowi tę ciepłownie zrealizować wcześniej. Natomiast nie mogliśmy uzyskać zgody od tej firmy francuskiej, na odbiór ciepła - powiedziała ogłaszając start inwestycji.

d34zvc3

Trwający kilka lat konflikt zakończył się wraz z przejęciem przez PGE, należących do Francuzów spółek EdF w Polsce, co stało się 2017 roku. Jest zgoda? W rozmowie z WP Julita Karpińska, rzecznik prasowa PGE Toruń potwierdza współpracę dyrektora Radia Maryja z koncernem.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z jej przedstawicielami Fundacji Lux Veritatis. Na bieżąco omawiane są możliwości optymalnego wykorzystania ciepła ze źródeł geotermalnych w toruńskim systemie ciepłowniczym - informuje Karpińska. - W zeszłym roku uzgodniliśmy z Geotermią model przyszłej dostawy ciepła ze źródła geotermalnego do sieci ciepłowniczej. Ewentualny udział ciepła geotermalnego w sieci podniesie status efektywności systemu ciepłowniczego - dodaje.

Sprzedaż energii cieplnej ma rozpocząć się w styczniu 2020 roku.

Katolickie ciepło. 20 procent rynku w zasięgu

Według wcześniejszych deklaracji budowana ciepłownia może ogrzewać nawet 20 proc. domów w mieście. Roczne przychody toruńskiej spółki ciepłowniczej, lokalnego monopolisty, wynoszą 232 mln zł (dane dziennika "Puls Biznesu"). Jeśli Geotermii Toruńskiej, firmie kontrolowanej przez fundację o. Rydzyka, udałoby się uszczknąć coś z tego tortu, to byłoby to jedno z najbardziej zyskownych dzieł przedsiębiorczego redemptorysty

d34zvc3

Wiadomo, że energia posłuży do ogrzania budynków toruńskiej uczelni, a także Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, a także powstającego Muzeum Pamięć i Tożsamość.

Przypomnijmy, że Geotermia Toruńska uzyskała 19,5 mln dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, właśnie na rozbudowę sieci ciepłowniczej. Odwierty też miały być sfinansowane z publicznej dotacji, wynoszącej 26 mln zł. W czasach rządu Donalda Tuska płatność została wstrzymana. Rydzyk dokończył inwestycję wspomagając się datkami sympatyków. W 2016 roku Fundacja Lux Veritatis wygrała jednak w sądzie proces, uzyskując zwrot środków w formie odszkodowania.

Ojciec Rydzyk wspomina 10 lat bojów

O. Rydzyk przypomniał, że geotermia była jego pionierskim projektem. Wystartował z wierceniami w 2008 roku. - Przyszedł do mnie prof. Julian Sokołowski i powiedział o wielkich złożach. Zachęcał, "róbcie". Myślałem że ci profesorzy są nawiedzeni, zastanawiałem się, po co mi taki problem. Pamiętałem jednak o słowach słowa papieża, aby robić w Polsce jak najwięcej. I proszę jest gorąca woda! - wspominał. Toruńska geotermia uzyskuje z odwiertu ponad 1000 metrów sześciennych wody na godzinę wody, temperatura źródła wynosi 62 st. C.

d34zvc3

Teraz najlepsze. O. Tadeusz Rydzyk przypomniał, że jego inwestycja jest zgodna z najnowszymi trendami, czyli wykorzystaniem energii odnawialnej. Jego współpracownicy przekonują, że są w stanie sprzedawać ciepło w konkurencyjnych cenach. Wstępna oferta mówiła o cenie 36-38 zł za 1 Giga dżul ciepła. Dotychczas nie była atrakcyjna dla mieszkańców, ale dla firm jak najbardziej. Kilka grup odbiorców ciepła dawnego EdF płaci za energię powyżej 50 zł/GJ. Tych właśnie klientów mógłby przejąć "dobrodziej Torunia".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d34zvc3

Podziel się opinią

Share

d34zvc3

d34zvc3
Więcej tematów