Trwa ładowanie...

Ojciec prezydenta ujawnił zarobki za ten rok. "Dużo, dużo więcej od syna"

Ojciec prezydenta Polski Jan Duda ujawnił swoje zarobki za ten rok. Według oświadczenia majątkowego złożonego na koniec kadencji sejmiku małopolskiego, w ciągu niespełna 9 miesięcy dostał wraz z emeryturą ok. 315 tys. złotych. To dużo, dużo więcej niż zarobki prezydenta w ciągu całego roku.

Ojciec prezydenta ujawnił zarobki za ten rok. "Dużo, dużo więcej od syna"Źródło: East News, fot: Beata Zawrzel
d49rphq
d49rphq

W jesiennych wyborach samorządowych Jan Duda startował do sejmiku małopolskiego z pierwszego miejsca na listach Prawa i Sprawiedliwości. Zdobył aż 56 763 głosów - ponad dwa razy więcej niż w 2014. PiS w Małopolsce triumfował. Zdobył 24 mandaty w sejmiku i po czterech latach rządzenia przez koalicję PO-PSL może rządzić samodzielnie.

Przed końcem kadencji 2014 -2018, Jan Duda opublikował swoje oświadczenie majątkowe. Datowane jest na 16 września br. i obejmuje okres od początku roku. Wynika z niego, że Duda senior ma 22 tys. zł oszczędności oraz polisy ubezpieczeniowe na 38 tys. zł. Jest współwłaścicielem z udziałem 1/5 domu (115 m.kw.) wartego 340 tys. zł, a także wraz z żoną współwłaścicielem mieszkania (48,8 m.kw.) o wartości 410 tys. zł.

W tym roku, ojciec prezydenta zarobił 229,5 tys. zł. W kwocie zawarte są zarobki na uczelni oraz w NCBR.

Zobacz także: Trybunał Stanu dla Dudy? „To nieuniknione. Pytanie, czy Kaczyński uniknie odpowiedzialności

Przypomnijmy, że Duda senior jest wykładowcą akademickim na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowo – Technicznej w Tarnowie. Pełni tam funkcję profesora zwyczajnego. Dostaje również wynagrodzenie za zasiadanie w państwowej komisji Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Działalność Rady nadzoruje minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin. Posiedzenia odbywają się raz w miesiącu, Duda senior dostaje za nie ok 4,2 tys. zł.

bip.malopolska.pl
Źródło: bip.malopolska.pl, fot: bip.malopolska.pl

Dodatkowo dostał: 20,2 tys. zł tytułem diet radnego sejmiku; 15,6 tys. zł tytułem praw autorskich; 1,2 tys. zł tytułem umów zleceń i o dzieło. Otrzymał również 58,7 tys. zł emerytury. W garażu radnego z PiS stoi samochód KIA Rio z 2017 roku. Wartość? 48 tys. zł. Razem z żoną Jadwigą, która jest również wykładowcą akademickim, spłaca 310 tys. zł kredytu mieszkaniowego. Według stanu na 16 września, zostało im do spłaty 213,7 tys. zł.

d49rphq

Duda senior spłacił w tym roku inny kredyt mieszkaniowy. Wzięty kilka lat temu na 270 tys. zł. Według stanu na 31 grudnia 2017 r. - do spłaty zostało mu 15 tys. zł. W aktualnym oświadczeniu majątkowym po kredycie nie ma śladu.

A jakie dochody Jan Duda miał w poprzednich latach? W 2017 r. - 368 tys. zł; w 2016 r. - 385 tys. zł; w 2015 r. - 434 tys. zł.

- No tak wyszło... Pracuję jako profesor na dwóch uczelniach, mam sporo zajęć, uczestniczę w naukowych grantach, zdecydowałem się pobierać emeryturę. Może i wyszło dużo, ale nadal z żoną jesteśmy ubodzy duchem – wyjaśniał wówczas w mediach prof. Jan Tadeusz Duda.

Dla porównania roczna pensja jego syna - prezydenta Andrzeja Dudy to ok. 250 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d49rphq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49rphq
Więcej tematów