"Eksplozja pandemii". Adam Niedzielski zapowiada "drastyczne kroki"
W środę Ministerstwo Zdrowia opublikowało bardzo niepokojący raport. Jak wynika z danych, mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń na COVID-19. - Jeśli te trendy się utrzymają, będziemy podejmować drastyczne kroki - skomentował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
20.10.2021 13:47
- Dzisiejsza konferencja miała być poświęcona modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, jednak sytuacja epidemiczna wymusza na nas zmianę przedmiotu konferencji - zaczął konferencję prasową Adam Niedzielski.
- Przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii. Wzrosty mamy z tygodnia na tydzień 85- i ponad 100- proc., czyli to podwojenie wyniku. Jeśli sytuacja się utrzyma, to zaburzy wszystkie prognozy, które przedstawialiśmy - powiedział minister zdrowia. Podkreślił również, że każdy ma możliwość zaszczepienia się na COVID-19.
Dodał, że jeśli ta sytuacja się utrzyma, zaburzy wszystkie prognozy. Podkreślił też, że aktualnie sytuacja staje się rzeczywiście poważna. - Dynamika zakażeń może zmienić spojrzenie na pandemię - zaznaczył.
Minister Niedzielski zwrócił się również z prośbą do sanepidu, aby w województwie lubelskim odbywały się kontrole inspektorów sanitarnych i policji. - Podobne rozmowy będą prowadzone z wojewodą podlaskim - dodał. Szef resortu zdrowia zapewnił też, że 1 listopada na pewno cmentarze będą otwarte. Sytuacja jest jednak dynamiczna, bo przyrost dobowy jest poza prognozą.
- Nie ma dyskusji o żadnym lockdownie – stwierdził minister Niedzielski w odniesieniu do pytania o drastyczne kroki, które rząd może wprowadzić w związku z ogromnym wzrostem zakażeń COVID-19 w Polsce. Dodał, że chodzi m.in. o powrót do noszenia maseczek.
Podkreślił, że polityka upomnień czy zwracania uwagi przez policję zmienia się w politykę wystawiania mandatów.
Gwałtowny skok liczby zakażeń COVID-19
Tylko minionej doby Ministerstwo Zdrowia odnotowało 5559 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Zmarło 75 osób.
Nowe przypadki dotyczą następujących województw: lubelskiego (1249 przypadki), mazowieckiego (1004), podlaskiego (587), zachodniopomorskiego (329), łódzkiego (293), śląskiego (277), wielkopolskiego (267), małopolskiego (260), podkarpackiego (259), pomorskiego (205), dolnośląskiego (204), kujawsko-pomorskiego (203), warmińsko-mazurskiego (179), świętokrzyskiego (94), lubuskiego (63), opolskiego (56).
ZOBACZ TEŻ: Wzrost zakażeń COVID-19. Prof. Simon: Na pewno nie będzie całkowitego lockdownu
"30 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - czytamy dalej w raporcie opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia.
Porównując: dokładnie tydzień temu, tj. w środę 13 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2640 przypadkach zakażeń koronawirusem. Natomiast na początku miesiąca - 6 października - zakażenie COVID-19 zdiagnozowano u 2085 osób.
Jak dotąd w Polsce wykonano 38 373 412 szczepień, z czego pierwszą dawkę przyjęło 20 050 972 osób. W pełni zaszczepione są 19 756 793 osoby (w tym zaszczepieni preparatem J&J oraz 2 dawką innych preparatów).