Trwa ładowanie...

Ogromne straty Rosjan. Już ponad 400 tys.

Ukraińskie siły zbrojne informują, że Rosjanie stracili od początku wojny już ponad 400 tys. żołnierzy. Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin było to kolejnych 1050 żołnierzy.

Wojna w UkrainieWojna w UkrainieŹródło: GETTY, fot: Anadolu
d25hiz0
d25hiz0

Rosyjskie straty od 24 lutego 2022 wynoszą tym samym już 401 350 tys. Do tego doliczyć należy 6476 czołgów i ponad 12 tys. bojowych wozów piechoty.

Szczególnie duże straty w ostatnich dniach Rosjanie ponosili w Awdijiwce, gdzie sięgają one nawet 4,2 tys. zabitych i rannych - podaje Kanał 24.

Walki w Awdijiwce dobiegają jednak końca. Ukraińska armia oficjalnie poinformowała, że opuściła już miasto.

d25hiz0

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gen. Andrzejczak na prezydenta? "Niekwestionowany potencjał"

Gen. Tarnawski: wojska ukraińskie opuściły Awdijiwkę

"Ukraińscy wojskowi wyszli z Awdijiwki" - poinformował w nocy z piątku na sobotę na Telegramie dowódca zgrupowania Tauryda generał Ołeksandr Tarnawski.

"Zgodnie z rozkazem wyszliśmy z Awdijiwki na wcześniej przygotowane pozycje" - dodał.

Wcześniej naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych gen. Ołeksandr Syrski zapowiedział wycofanie wojsk z intensywnie atakowanego miasta.

d25hiz0

"W sytuacji, gdy wróg idzie po trupach swoich żołnierzy i ma przewagę w liczbie pocisków dziesięć do jednego, pod ciągłym bombardowaniem, była to jedyna słuszna decyzja" - napisał Tarnawski. Zastrzegł jednak, że nie dopuszczono do otoczenia Awdijiwki przez oddziały rosyjskie.

Tym samym, jak pisze BBC, Rosjanie osiągnęli swój cel na tym kierunku, chociaż odbyło się to za cenę ogromnych strat. Na wschodzie Ukrainy była to ostatnia linia obrony, którą utrzymywano jeszcze od wojny w 2014 roku.

d25hiz0

Położona w obwodzie donieckim Awdijiwka była w ostatnich miesiącach miejscem najbardziej zaciętych walk. Rosjanie czynili postępy w walkach i byli bliscy jej okrążenia. Awdijiwka jest postrzegane jako brama do pobliskiego Doniecka, największego miasta przejętego przez wspieranych przez Rosję separatystów jeszcze w 2014 roku i od tego czasu okupowanego, a następnie nielegalnie zaanektowanego przez Moskwę. Po miesiącach intensywnych walk Awdijiwka jest niemal całkowicie zniszczona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d25hiz0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d25hiz0
Więcej tematów