Ogromne pieniądze na walkę ze smogiem. Kościół skorzystał najbardziej
Aż 62 proc. pieniędzy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mających służyć walkę ze smogiem, trafiło do Kościoła katolickiego. Chodzi aż o 867 mln złotych.
W 2016 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozpoczął program "Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie". Jak czytamy na stronie funduszu, jego celem była "poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 w wyniku zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł oraz zmniejszenie zużycia energii w budynkach".
Na swojej stronie NFOŚiGW wyliczył podmioty, które mogą złożyć wniosek o dofinansowanie prac związanych z termomodernizacją budynków. Z pieniędzy nie mogli skorzystać właściciele zwykłych domów. Na liście uprawnionych podmiotów znalazły się za to szpitale, muzea, domy studenckie czy właściciele budynków wpisanych do rejestru zabytków. Na końcu listy znalazły się "kościoły, kościelne osoby prawne lub związki wyznaniowe". Jak się okazuje, to te ostatnie najaktywniej skorzystały z publicznych pieniędzy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nagranie z Wiejskiej krąży w sieci. "PiS boi się, że ktoś doniesie"
Cały budżet programu wynosił 1,4 mld złotych. Fundusz finansował te inwestycje, które były warte co najmniej 100 tysięcy złotych. Pieniądze trafiały do podmiotów w ramach pożyczki lub bezzwrotnej dotacji.
Dziennikarze OKO.press i Frontstory.pl dotarli do listy beneficjentów programu. "Wynika z niej, że 62 proc. środków mających służyć walce ze smogiem trafiło do Kościoła katolickiego. W latach 2018-2022 łącznie podpisał on umowy na 867 mln zł. Fundusz zapłacił za docieplenie kościołów, seminariów, siedzib kurii oraz sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski" - czytamy na stronie OKO.Press.
Jak wyliczają dziennikarze, parafie dostały 243 dotacje, 62 zakony, 33 diecezje, 14 caritasy, 11 seminaria duchowne i 3 uczelnie.
Wśród wielu inwestycji jest np. remont warszawskiej siedziby Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Dotacja wyniosła 14,5 miliona złotych. Z własnego budżetu Episkopat dołoży tylko 1,5 mln złotych.
Dwie dotacje w sumie na 7,6 mln zł to wsparcie na remont tzw. Księżówki, czyli domu rekolekcyjnego Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem - podaje OKO.Press. Dziennikarze dodają, że kiedy w Księżówce nie odbywają się zebrania Episkopatu, działa on jak zwykły hotel, wynajmujący noclegi na komercyjnych warunkach.
Czytaj także:
Źródło: OKO.press, NFOŚiGW