ŚwiatOgromne ilości pumeksu dryfują na Pacyfiku

Ogromne ilości pumeksu dryfują na Pacyfiku

Niewielkie skały wulkaniczne unoszą się na powierzchni Oceanu Spokojnego niedaleko wybrzeży Nowej Zelandii. Obszar, jaki zajmują zbliżony jest do powierzchni Belgii - podało nowozelandzkie wojsko. Skały mogą pochodzić z jednego z podwodnych wulkanów.

Swobodnie pływające po oceanie wulkaniczne skały magmowe, czyli pumeks, rozmiarami przypominają piłeczkę golfową. "Skalny dywan" rozciąga się od wybrzeży Nowej Zelandii aż do archipelagu Tonga w Polinezji, a jego wymiary nowozelandzkie siły zbrojne szacują na około 463 km na 55,5 km.

Skały w czwartek zostały zbadane przez 85 naukowców z nowozelandzkiego instytutu geologicznego, geofizycznego i nuklearnego GNS Science, którzy orzekli, że najprawdopodobniej pumeks powstał na skutek wybuchu podwodnego wulkanu. Według nich erupcja ta nie jest powiązana z erupcją wulkanu Tongariro w Nowej Zelandii, który w zeszłym tygodniu wyrzucał z siebie pył i kamienie.

- To najdziwniejsza rzecz jaką kiedykolwiek widziałem w ciągu 18 lat spędzonych na morzu - powiedział jeden z członków załogi okrętu wojskowego, który zabrał grupę badaczy, by mogli przyjrzeć się temu niecodziennemu zjawisku. Opowiadał, że oświetlone reflektorami pumeksowe skałki odbijały białe promienie i przypominały lodowy szelf.

Władze zapewniają, że dryfujący pumeks nie stwarza zagrożenia dla statków.

Źródło artykułu:PAP
belgianowa zelandiaocean spokojny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)