Trwa ładowanie...
d1u5n56

Ogromne ilości pumeksu dryfują na Pacyfiku

Niewielkie skały wulkaniczne unoszą się na powierzchni Oceanu Spokojnego niedaleko wybrzeży Nowej Zelandii. Obszar, jaki zajmują zbliżony jest do powierzchni Belgii - podało nowozelandzkie wojsko. Skały mogą pochodzić z jednego z podwodnych wulkanów.

d1u5n56

Swobodnie pływające po oceanie wulkaniczne skały magmowe, czyli pumeks, rozmiarami przypominają piłeczkę golfową. "Skalny dywan" rozciąga się od wybrzeży Nowej Zelandii aż do archipelagu Tonga w Polinezji, a jego wymiary nowozelandzkie siły zbrojne szacują na około 463 km na 55,5 km.

Skały w czwartek zostały zbadane przez 85 naukowców z nowozelandzkiego instytutu geologicznego, geofizycznego i nuklearnego GNS Science, którzy orzekli, że najprawdopodobniej pumeks powstał na skutek wybuchu podwodnego wulkanu. Według nich erupcja ta nie jest powiązana z erupcją wulkanu Tongariro w Nowej Zelandii, który w zeszłym tygodniu wyrzucał z siebie pył i kamienie.

- To najdziwniejsza rzecz jaką kiedykolwiek widziałem w ciągu 18 lat spędzonych na morzu - powiedział jeden z członków załogi okrętu wojskowego, który zabrał grupę badaczy, by mogli przyjrzeć się temu niecodziennemu zjawisku. Opowiadał, że oświetlone reflektorami pumeksowe skałki odbijały białe promienie i przypominały lodowy szelf.

Władze zapewniają, że dryfujący pumeks nie stwarza zagrożenia dla statków.

d1u5n56
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u5n56
Więcej tematów