Trwa ładowanie...
moskwa

Ogromna demonstracja w Moskwie. Zatrzymano 300 osób

Ponad trzysta osób zostało zatrzymanych w czasie sobotnich demonstracji opozycji w Moskwie i kilku innych miastach. Opozycja wyszła na ulice w obronie sprawiedliwych wyborów samorządowych. W stolicy Rosji demonstrowało 60 tys. osób - podaje grupa Biełyj Sczotczik, która liczy frekwencję na protestach.

Share
Ogromna demonstracja w Moskwie. Zatrzymano 300 osób
Źródło: PAP, fot: Yuri Kochetkov
d18ken1

Była to najliczniejszy protest opozycji w Moskwie od ośmiu lat - podają rosyjskie media. Wsparli go dziennikarze i artyści, a manifestacji towarzyszyły koncerty - informuje tvn24.pl. W stolicy Rosji zatrzymano 229 osób, w Petersburgu 81, w Rostowie nad Donem 13, a 2 w Briańsku.

Po oficjalnej części manifestacji grupa około 500 osób poszła przed budynek Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej, który policja otoczyła kordonem. Jak podają media, prezydenta Władimira Putina nie było w Moskwie, jest teraz na Krymie. Demonstranci skandowali przed budynkiem: "Putin to złodziej!".

Opozycjonistka Lubow Sobol napisała na Twitterze, że przed demonstracją do biura opozycjonisty Aleksieja Nawalnego przyszli policjanci i prowadzą w nim przeszukanie. Niezależne media podały, że Sobol została zatrzymana i odwieziona przez policję "w nieznanym kierunku". Zatrzymano także szefa miejscowego sztabu Nawalnego, Aleksandra Szurszewa.

d18ken1

Protest bez liderów opozycji

Funkcjonariusze oddziału specjalnego policji OMON mieli też wyważyć drzwi do studia kanału związanego z Nawalnym - Nawalny LIVE. "Zatrzymują pracowników i konfiskują sprzęt" - relacjonował kanał.

To kolejny dzień protestów opozycji w Rosji. Demonstracje trwają od lipca i są związane z wyborami władz Moskwy, które mają się odbyć 8 września. Chodzi o decyzje komisji wyborczej, która odrzuciła kandydatury kilkunastu opozycjonistów.

Organizatorzy zapowiadali, że w sobotnim proteście może wziąć udział nawet 100 tys. osób. Dziennik "Kommiersant" podał, że o godz. 16.30 było ponad 49 tys. demonstrantów. Grupa Biełyj Sczotczik, która liczy frekwencję na manifestacjach, poinformowała, że wzięło w niej udział 60 tys. ludzi. Według MSW - 20 tys. osób. Manifestacja odbyła się, choć nie było na niej najważniejszych liderów opozycji, którzy przebywają w areszcie.

Źródło: tvn24.pl

d18ken1

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d18ken1

Podziel się opinią

Share
d18ken1
d18ken1
Więcej tematów