Ogłoszono plan zagranicznych wizyt prezydenta Andrzeja Dudy
Kancelaria Prezydenta ogłosiła plan zagranicznych wizyt prezydenta Andrzeja Dudy. Plan obejmuje 100 pierwszych dni urzędowania głowy państwa. Plan wizyt ogłosił Krzysztof Szczerski, minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne w Kancelarii Prezydenta.
- Prezentujemy pakiet wizyt zagranicznych, który ma wskazać główne kierunki polityki zagranicznej prezydenta Dudy - podkreślił Szczerski. Jak mówił, w ciągu pierwszych stu dni prezydentury Dudy dojdzie do spotkań zarówno regionalnych, jak i europejskich i globalnych. - To są wizyty, których celem jest praca na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa Polski i promowania interesów gospodarczych Polski - zaznaczył minister.
Pierwsza zagraniczna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się 23 sierpnia w Estonii w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Data wizyty w Tallinie - jak powiedział Szczerski - nie jest przypadkowa, ponieważ jest to Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.
W stolicy Estonii zaplanowane są rozmowy polsko-estońskie, a także wystąpienie Dudy na temat "wagi i znaczenia prawa międzynarodowego dla pokoju na świecie i wagi podmiotowości Europy Środkowej dla bezpieczeństwa i stabilności Europy".
Następnie - 28 sierpnia - prezydent uda się do Berlina. - W Berlinie odbędzie rozmowy dwustronne z prezydentem Joachimem Gauckiem, kanclerz Angelą Merkel i z ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem - poinformował Szczerski.
15 września Duda odwiedzi Londyn. - W Londynie prezydent będzie uczestniczył w obchodach 75. rocznicy Bitwy o Anglię z udziałem rodziny królewskiej, ale także będzie miał rozmowy dwustronne z premierem Davidem Cameronem - powiedział Szczerski.
We wrześniu po raz drugi uda się do Niemiec.
W dniach 26-29 września prezydent będzie przebywał z wizytą w Nowym Jorku, gdzie wystąpi na corocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
- W Nowym Jorku prezydent będzie miał całą serię spotkań bilateralnych z przywódcami krajów odleglejszych od nas geograficznie; będzie to około ośmiu przywódców państw ważnych dla nas politycznie i ekonomicznie - powiedział Szczerski.
Jak podkreślił, trwają rozmowy na temat "formuły spotkania z prezydentem USA Barackiem Obamą. - Do takiego spotkania na pewno w czasie pobytu na prezydenta w Nowym Jorku dojdzie - powiedział.
8-9 października Duda odwiedzi Węgry, gdzie weźmie udział w szczycie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. - Będzie rozmawiał z naszymi partnerami w ramach Grupy Wyszehradzkiej na temat jej celów politycznych i współpracy w ramach Grupy - mówił.
W dniach 3-4 listopada prezydent uda się do Bukaresztu, gdzie odbędzie się - jak mówił prezydencki minister - miniszczyt NATO z udziałem prezydentów państw wschodniej flanki Sojuszu: Estonii, Łotwy, Litwy, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii i Polski.
- Pan prezydent Duda razem z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem jest współorganizatorem tego szczytu, ważnego szczytu, który ma przekazać stanowisko państw naszej części Europy do agendy, porządku obrad szczytu NATO, który odbędzie się w przyszłym roku w Warszawie - mówił Szczerski. Dodał, że Duda w Bukareszcie odbędzie także rozmowy dwustronne z partnerami rumuńskimi.
Cykl wizyt w pierwszych 100 dniach prezydentury ma zakończyć wizyta w Pekinie, gdzie Duda będzie uczestniczyć jako szef polskiej delegacji na szczycie Europa Środkowa-Chiny. - To jest szczyt międzyrządowy, ale w tym wypadku wyjątkowo delegacji polskiej na ten szczyt będzie przewodził pan prezydent Andrzej Duda - mówił. Dodał, że wizyta odbędzie się "najpóźniej w okolicach połowy listopada".
Prezydencki minister podkreślił, że przyjęcie tej roli przez Dudę jest szczególnie wskazane z perspektywy ciągłości polskiej dyplomacji. Jako że termin szczytu jest jeszcze ruchomy, a w Polsce może on przypaść na okres wyborczy lub tuż po wyborach - zdaniem Szczerskiego - "rzeczą właściwą jest, żeby temu szczytowi przewodniczył pan prezydent".
Jak dodał, prezydent w rozmowie telefonicznej poprosił marszałek Sejmu i uzyskał zgodę, by to ona reprezentowała Polskę 3 września na uroczystości zakończenia II wojny światowej na Dalekim Wschodzie organizowanej przez władze Chin. - Jest to także uzgodnione z MSZ - powiedział Szczerski.
Szczerski mówił też, że trwają rozmowy na temat wizyty w Paryżu, Brukseli oraz spotkania z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką w Kijowie lub Warszawie.
Dziennikarze pytali też Szczerskiego o ewentualną obecność prezydenta podczas październikowego szczytu europejskiego. - Jesteśmy przed rozmowami z rządem na temat formuły uczestnictwa prezydenta Andrzeja Dudy w polityce europejskiej w okresie kohabitacji - odparł. - Prezydent Duda wyraźnie mówił, że dla niego istotniejsza jest treść stanowiska polskiego, treść polityki europejskiej, która powinna być realizowana we współpracy między rządem a prezydentem, niż formalne miejsce przy stole - dodał.
- Rozmowy na temat składu delegacji na posiedzenia Rady Europejskiej nie miały jeszcze miejsca - zaznaczył prezydencki minister.
Szczerski informował wcześniej, że w trakcie pierwszych 100 dni prezydent Duda odbędzie około 30 wizyt zagranicznych. Sam prezydent w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej mówił, że chciałby, aby w tym czasie udało się wskazać na najważniejsze międzynarodowe wektory jego działania, zarówno w przestrzeni środkowoeuropejskiej, największych krajów Unii, jak i globalnej.