Trwa ładowanie...

Ogłoszono drugi stopień ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł stopień ostrzeżenia przed silnym wiatrem do drugiego dla południa Polsku. Porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość nawet do 100 km/h.

Tragiczny bilans wichury na Podhalu, nie żyje 5 osóbTragiczny bilans wichury na Podhalu, nie żyje 5 osóbŹródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
d34l6cv
d34l6cv

W poniedziałek po południu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł stopień ostrzeżenia meteorologicznego do drugiego stopnia. Alert o silnym wietrze dotyczy południa kraju.

Oznacza to, że wiatr w tych regionach wieje w porywach większych niż 85 km/h, ale mniejszych niż 115 km/h lub, że średnia prędkość wiatru waha się od 70 do 85 km/h.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 100 km/h, z południa - informuje IMGW.

d34l6cv

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Świąteczny kubeł zimnej wody dla polityków? Polacy wskazali nazwiska

Tragiczny bilans huraganowego wiatru

Wielkanocny poniedziałek zaskoczył silnym, niebezpiecznym wiatrem, szczególnie na Podhalu. W Małopolsce strażacy interweniowali już ponad 140 razy. Policja apeluje do mieszkańców o pozostanie w domach, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Wiatr wiejący na szczytach gór osiąga w porywach prędkość aż 130 km/h.

d34l6cv

Od soboty na Podhalu wieje z południa huraganowy wiatr, który wraz z napływem zwrotnikowego ciepła, przyniósł saharyjski pył. W nocy z niedzieli na poniedziałek wiatr wyraźnie przybrał na sile.

TPN apeluje do turystów

Z powodu bardzo silnego wiatru Tatrzański Park Narodowy (TPN) wstrzymał w poniedziałek sprzedaż biletów na wszystkie szlaki i odradza wszelkich wyjść w Tatry. Pod naporem wiatru łamią się gałęzie i całe drzewa – ostrzegają władze parku.

d34l6cv

Władze TPN zapewniają, że to nie jest primaaprilisowy żart. W partiach reglowych na niektórych szlakach leżą powalone drzewa. W wyższych partiach Tatr panują wciąż warunki zimowe. Obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

d34l6cv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34l6cv
Więcej tematów