Wiatr o sile 130 km/h. Policja apeluje o zostanie w domach
W wielkanocny poniedziałek w związku z huraganowym wiatrem strażacy interweniowali w Małopolsce już 140 razy. Drzewa przewracały się na drogi, blokując w wielu miejscach przejazd. Doszło także do pięciu śmiertelnych wypadków.
01.04.2024 | aktual.: 01.04.2024 16:16
Przez wichury doszło do wielu wypadków. Na Olczy Stachoniach w Zakopanem drzewo spadło na jadący samochód. Niestety, życia kobiety nie udało się uratować. W Rabce-Zdroju zginęły trzy osoby: dwie dorosłe i dziecko przygniecione przez drzewo w parku. Wcześniej w podobnych okolicznościach w Zakopanem zmarł 9-letni chłopiec przygnieciony przez drzewo.
Policja apeluje do mieszkańców o pozostanie w domach, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Wiatr wiejący na szczytach gór osiąga w porywach prędkość aż 130 km/h.
W poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł stopień ostrzeżenia meteorologicznego do 2 stopnia. Ostrzeżenie o silnym wietrze dotyczy południa kraju. Oznacza to, że wiatr w tych regionach wieje w porywach większych niż 85 km/h.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zamknięto Tatrzański Park Narodowy
W poniedziałek Tatrzański Park Narodowy podjął decyzję o wstrzymaniu sprzedaży biletów na wszystkie szlaki górskie. Powodem tej decyzji były niebezpieczne warunki atmosferyczne, a konkretnie bardzo silny wiatr, który powodował łamanie się gałęzi i drzew.
"Wstrzymujemy sprzedaż biletów na wszystkich punktach wejścia do TPN i odradzamy dziś wszelkie wyjścia w Tatry. W górach wieje bardzo silny i porywisty wiatr, który dzisiaj się wzmaga. Na szlaki łamią się gałęzie i drzewa, co stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia" - czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez TPN.
Warunki atmosferyczne w wyższych partiach Tatr są nadal zimowe. Obecnie obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.
Od soboty w Tatrach panuje huraganowy wiatr, który wieje z południa. Wiatr ten, wraz z napływem zwrotnikowego ciepła, przyniósł saharyjski pył. Niebo jest przyćmione, a żółte ślady pyłu są widoczne na śniegu w wyższych partiach Tatr.
Czytaj także:
Źródło: 24tp.pl/pap