Trwa ładowanie...
d3j1blf

Oficer oskarżony ws. skandalu w irackim więzieniu oczyszczony z zarzutów

Jedyny amerykański oficer, który stanął przed sądem wojskowym w związku ze skandalem w irackim więzieniu Abu Ghraib, został oczyszczony z wszelkich zarzutów natury karnej - powiadomiła w armia USA.

d3j1blf
d3j1blf

Trwające od czterech lat dochodzenie w sprawie nadużyć popełnionych w zlokalizowanym nieopodal Bagdadu areszcie dobiegło tym samym końca, a odpowiedzialnością karną za ten proceder nie obarczono żadnego oficera.

Podpułkownik Steven Jordan odpowiadał przed sądem wojskowym w sierpniu. Oczyszczono go wówczas z oskarżeń o niedopilnowanie 11 niższych rangą funkcjonariuszy Abu Ghraib, za co groziła mu kara do pięciu lat więzienia. Uznano go natomiast winnym nieprzestrzegania rozkazu, aby zachować milczenie na temat prowadzonego w tej sprawie śledztwa. Otrzymał za to najniższy przewidziany w kodeksie karnym wymiar kary - reprymendę.

Jednak generał dywizji Richard J. Rowe oczyścił go w tym tygodniu z zarzutów natury karnej, co wiąże się także ze zmianą kary na reprymendę administracyjną - jaką otrzymało wcześniej dwóch innych oficerów zamieszanych w skandal w Abu Grhaib.

Po uniewinnieniu ppłk Jordan, który kierował w Abu Ghraib ośrodkiem przesłuchań, powiedział dziennikarzom, że czuł się niesłusznie oskarżany przez media, które najwyraźniej życzyły sobie skazania w związku ze upokarzaniem więzionych Irakijczyków choćby jednego oficera.

d3j1blf

Decyzją sądu zawiedzeni są obrońcy praw człowieka. Jak powiedziała Mila Rosenthal z Amnesty International, werdykt ośmiela dyktatorów i despotów, pokazując im, że istnieje przyzwolenie na takie nadużycia.

Z werdyktów amerykańskiej armii wynika, że odpowiedzialność karną za poniżanie i znęcanie się nad więźniami ponoszą jedynie żołnierze niższej rangi. Spośród 11 skazanych, tylko jeden nadal przebywa w areszcie.

Zdjęcia z więzienia Abu Ghraib pod Bagdadem, przedstawiające amerykańskich żołnierzy fizycznie i psychiczne znęcających się nad często nagimi i stojącymi w upokarzających pozach Irakijczykami, pokazała wiosną 2004 r. telewizja CBS, wywołując oburzenie opinii publicznej.

d3j1blf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j1blf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj