Trwa ładowanie...

Ofiary stalinizmu chowano w mundurach Wehrmachtu

Ofiary zbrodni komunistycznych pochowane na Łączce były grzebane w mundurach Wehrmachtu. Świadczą o tym guziki od mundurów tej formacji odnalezione podczas trwających prac ekshumacyjnych na Powązkach - donosi "Nasz Dziennik".

Ofiary stalinizmu chowano w mundurach WehrmachtuŹródło: WP.PL, fot: Agnieszka Hrynkiewicz
d2ut41k
d2ut41k

Kierujący ekshumacjami dr hab. Krzysztof Szwagrzyk z IPN potwierdza, że znaleziono ślady po niemieckich mundurach.

Jak mówi, według relacji więźniów w okresie stalinizmu zatrzymanych ubierano w mundury niemieckich jednostek militarnych. W ten sposób starano się szczególnie szykanować więźniów politycznych, chodziło o dodatkowe upokorzenie - wyjaśnia Szwagrzyk.

- Ponadto wykorzystywano te sorty mundurowe po to, żeby pochować zamordowanych więźniów. Po prostu podchodzono do tego w sposób ekonomiczny - posiadano wiele mundurów formacji niemieckich i w te mundury zamiast mundurów więziennych, ze względów oszczędnościowych, przebierano więźniów na ostatnią drogę - dodaje.

Na Łączce w latach 1948-56 pochowano kilkuset zmarłych i straconych w mokotowskim więzieniu. IPN liczy, że uda się odnaleźć m.in. szczątki rtm. Witolda Pileckiego, gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila", mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", ppłk. Łukasza Cieplińskiego.

d2ut41k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ut41k
Więcej tematów