Trwa ładowanie...

"Ofensywa na Kijów". Najbardziej prawdopodobny scenariusz?

Sytuacja jest wyjątkowo napięta. Rosja planuje atak na Ukrainę? - Ograniczona "karna ofensywa" na Kijów jest najbardziej prawdopodobną opcją, jeśli Rosja zdecyduje się na agresję przeciwko Ukrainie - mówi Rob Lee, jeden z czołowych amerykańskich analityków wojskowych.

Share
"Ofensywa na Kijów". Najbardziej prawdopodobny scenariusz? "Ofensywa na Kijów". Najbardziej prawdopodobny scenariusz? Fot: Russian Defense Ministry Press Service
d2c2x3j

O wciąż napiętej sytuacji między Rosją a Zachodem świadczy między innymi fakt, że przy granicy z Ukrainą rozmieszczono rosyjskie siły wojskowe. Zdjęcia satelitarne pokazują, że może to być nawet ok. 100 tys. żołnierzy. Widać rosyjskie obozy wojskowe w czterech lokalizacjach.

- Myślę, że ograniczona "karna ofensywa" jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Może ona zakładać planowane wycofanie, lub zakończyć się tuż przed Kijowem, czekając na spełnienie swoich warunków. Nie wiem, która z tych opcji jest bardziej prawdopodobna - mówi w rozmowie PAP Lee, który jest analitykiem Foreign Policy Research Institute.

Jak dodał, spodziewa się scenariusza bardziej podobnego do wojny przeciwko Gruzji w 2008 r., niż tego z Krymu i Donbasu.

d2c2x3j

Wystarczające siły?

Weteran Korpusu Piechoty Morskiej ocenia, że Rosja już prawdopodobnie skoncentrowała wystarczające siły do ataku.

- Prawdopodobnie jeszcze poczeka i dośle dodatkowe siły - mówi Lee. Ocenia, że choć ponowna napaść na Ukrainę nie jest przesądzona, to wskazuje na to całokształt zachowań Rosji, włącznie z wysuwaniem nagłych i trudnych do spełnienia żądań i bezprecedensowym charakterem obecnej dyslokacji sił, część, z których została przeniesiona z Syberii.

Co planuje Rosja?

Według jego, na kijowski kierunek inwazji wskazuje rozmieszczenie najbardziej znaczących elementów sił rosyjskich, na północ i północny-wschód od ukraińskiej stolicy. Chodzi o zgromadzenie sił i sprzętu w Jelni w obwodzie smoleńskim, oraz mniejszych zgrupowań m.in. w obwodzie briańskim, oraz na Białorusi pod pretekstem nieplanowanych wcześniej wspólnych ćwiczeń wojskowych.

Zdaniem eksperta, inwazja lądowa byłaby dla Rosji kosztowna pod względem strat ludzkich, ale być może w mniejszym stopniu, niż spodziewają się tego decydenci na Zachodzie. To m.in. efekt ogromnej przewagi Rosji w powietrzu, pod względem artylerii i broni długodystansowej, która może znacznie zdegradować ukraińskie siły jeszcze przed wkroczeniem wojsk lądowych.

d2c2x3j

Lee nie wyklucza, że Rosja być może zdecyduje się tylko na ostrzał z daleka lub z powietrza, lecz uważa, że taki scenariusz prawdopodobnie nie osiągnie rezultatów, na jakie liczy Moskwa.

Polska stawia żądania USA. Chodzi o Rosję

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2c2x3j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c2x3j
d2c2x3j
Więcej tematów