Trwa ładowanie...

Odwołano konferencję prasową Kerry-Ławrow w Paryżu

Odwołano wspólną konferencję prasową szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa i sekretarza stanu USA John Kerry w Paryżu. Kerry wystąpi sam.

Share
Odwołano konferencję prasową Kerry-Ławrow w Paryżu
Źródło: PAP/EPA, Fot: Ian Langsdon
d1jpnhr

Wcześniej Kerry poinformował dziennikarzy, że Stanom Zjednoczonym i Wielkiej Brytanii nie udało się doprowadzić do spotkania rosyjsko-ukraińskiego w Paryżu podczas obrad grupy, utworzonej w celu zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainy po tym, gdy w latach 90. wyrzekła się ona broni nuklearnej.

Kerry wyjaśnił, że "niestety" jeden z członków - Rosja - nie pojawił się na spotkaniu grupy Memorandum Budapeszteńskiego.

d1jpnhr

W tym memorandum z 1994 roku Rosja, USA i Wielka Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności i granic Ukrainy i do powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko integralności terytorialnej i niepodległości politycznej tego państwa. W zamian Ukraina przekazała do zniszczenia przejętą po rozpadzie ZSRR broń nuklearną.

Od kilku dni Rosja prowadzi na Krymie zbrojne działania, co spotkało się z potępieniem społeczności międzynarodowej i groźbą sankcji ze strony UE i USA. W Brukseli na temat sytuacji na Krymie zebrała się Rada Północnoatlantycka. Na czwartek zaplanowano nadzwyczajny szczyt UE.

d1jpnhr

Podziel się opinią

Share
d1jpnhr
d1jpnhr
Więcej tematów