Odważnie patrz w przyszłość

Angelika Fijał długo pracowała na stanowisku, które nie przynosiło jej satysfakcji. Do zmian brakowało jej jednak odwagi i motywacji. I może drobnego impulsu, który popchnąłby ją we właściwą stronę. Ten przyszedł wraz z unijnym projektem. Dziś realizuje się zawodowo i zachęca innych, by także odważnie patrzyli w przyszłość.

EWA LABUS, ZASTĘPCA DYREKTORA FUNDACJI REGIONALNEJ AGENCJI PROMOCJI ZATRUDNIENIA
EWA LABUS, ZASTĘPCA DYREKTORA FUNDACJI REGIONALNEJ AGENCJI PROMOCJI ZATRUDNIENIA
Źródło zdjęć: © materiały partnera

31.10.2022 11:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Monitorując śląski rynek pracy, regularnie identyfikujemy grupy młodych osób, które nie mają planu na zawodowy rozwój. Nie wiedzą, co chcą robić, nie mają kwalifikacji, brakuje im także motywacji do zmiany swojej życiowej sytuacji. Tę grupę określa się jako NEET (z ang. "Not in Education, Employment or Training") – to nieuczące się, nieszkolące i niepracujące osoby. Kiedy przygotowywaliśmy się do realizacji projektu "Need for NEET 2", rynek był wręcz przesycony młodzieżą kompletnie nieprzygotowaną do podjęcia zatrudnienia. Po części jest to efektem likwidacji szkół zawodowych. Młodzi ludzie kształcą się dziś "ogólnie", nie są kierowani w stronę konkretnych zawodów, nie wzbudza się w nich takiego zainteresowania. Inną sprawą jest często brak wystarczającej otwartości na wprowadzenie w swoim życiu zmian. W efekcie, na rynek pracy wchodzi młody człowiek, który już na starcie nie radzi sobie z oczekiwaniami pracodawców.

Wsparciem objęliśmy 85 osób. Zajęcia z psychologiem pozwoliły uczestnikom uwierzyć w siebie i odkryć w sobie pokłady determinacji potrzebne do wprowadzenia w życiu zmian. Spotkania z doradcą zawodowym i pośrednikiem pracy pomogły nakreślić ścieżkę zawodową. Ważną rolę odegrały też szkolenia i kursy. Nasze przedsięwzięcie nie byłoby jednak kompletne, gdybyśmy nie umożliwili zdobycia doświadczenia zawodowego. To realizowane było w ramach zatrudnienia subsydiowanego – nasi uczestnicy na minimum pół roku trafiali pod skrzydła pracodawcy, gdzie uczyli się zawodu od praktycznej strony.

ANGELIKA FIJAŁ, UCZESTNICZKA PROJEKTU

Satysfakcja to dla mnie najważniejszy z punktów w pracy zawodowej. Bardzo brakowało mi jej na dawnym stanowisku. Bywało, że zmuszałam się do przyjścia do biura, a następne osiem godzin spędzałam na zerkaniu na zegar. Na pewno są ludzie, dla których wypłata co miesiąc jest wystarczającym kryterium, by gdzieś zostać, dla mnie to było za mało. Czułam, że się duszę. Musiałam coś zmienić.

ANGELIKA FIJAŁ, UCZESTNICZKA PROJEKTU
ANGELIKA FIJAŁ, UCZESTNICZKA PROJEKTU © materiały partnera

Szansę na zmiany dał mi projekt "Need for NEET 2", o którym usłyszałam od koleżanki. Mój udział zaczął się od spotkań z doradcą zawodowym. Wspólnie ustaliliśmy ścieżkę, którą później wytrwale podążałam. Uznaliśmy, że dobrym pomysłem będzie połączenie pracy z moimi zainteresowaniami. Od kilku lat, hobbystycznie, w swoim domu wykonywałam dla przyjaciół i znajomych drobne zabiegi kosmetyczne. Wszyscy zawsze chwalili moje umiejętności i sugerowali, że powinnam iść w tym kierunku. Uznałam, że to najlepszy moment. Skorzystałam więc ze szkoleń i profesjonalnych kursów dotyczących stylizacji rzęs. Krótko po ich ukończeniu, jeszcze w ramach projektu, znalazłam pracę w gabinecie kosmetycznym w Siemianowicach Śląskich, gdzie… pracuję do dzisiaj. Tutaj nie ma mowy o nudzie i popadaniu w rutynę. Każdy dzień jest inny, mam kontakt z ludźmi i robię to, co naprawdę lubię, a do tego ciągle się uczę i rozwijam.

Dziś, kiedy moje życie się zmieniło, chciałam powiedzieć innym, by się nie poddawali i śmiało podążali za zawodowymi marzeniami. A jeśli nie macie na siebie pomysłu, to niech moja historia będzie dla was inspiracją. Jestem pewna, że dobry doradca zawodowy będzie w stanie wam pomóc.

PROJEKT

Need for NEET 2

Beneficjent: Fundacja Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia

Wartość projektu: ponad 1,5 mln zł

Dofinansowanie PO WER: ponad 1,4 mln zł

Okres realizacji: luty 2019 – styczeń 2021

 Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach
Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach© materiały partnera
Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany