Trwa ładowanie...

Odtworzą bitwę o Poznań z 1945 r. - będzie czołg i setki walczących żołnierzy

22 lutego na poznańskiej Cytadeli będzie można zobaczyć, jak wyglądały starcia sprzed 70 lat, w wyniku których Poznań został wyzwolony spod niemieckiej okupacji.

Odtworzą bitwę o Poznań z 1945 r. - będzie czołg i setki walczących żołnierzyŹródło: Materiały prasowe
df0z6ua
df0z6ua

Cytadela była głównym punktem oporu wojsk niemieckich przed Armią Czerwoną. Ostateczny szturm Rosjan rozpoczął się 22 lutego, a wobec ich przeważających sił następnego dnia rano Niemcy podpisali kapitulację.

Od wielu lat o tamtych wydarzeniach przypominają grupy rekonstrukcyjne, starające się przynajmniej częściowo przybliżyć, jak wyglądały tamte starcia.

- Co roku staramy się zaprezentować coś nowego. W tym roku chcemy skupić się na pokazaniu starć, do których doszło na uboczu głównej bitwy, w części koszarowej - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Krzysztof Jankowiak ze stowarzyszenia Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta", które jest głównym organizatorem wydarzenia. - Scenariusz starć oparliśmy na wspomnieniach i zapisach historycznych - dodaje.

df0z6ua

W widowisku weźmie udział około 30 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski - w sumie około 250 osób. Nie zabraknie także różnego rodzaju sprzętu wojskowego, a największe wrażenie na widzach zrobi zapenie pojawienie się na polu bitwy czołgu T-34/85, które specjalnie na potrzeby rekonstrukcji udostępni Muzeum Broni Pancernej. Będą też ciężarówki, jeepy i motocykl.

Rekonstrukcja rozpocznie się w niedzielę, 22 lutego o godz. 13 na łące przy Dzwonie Pokoju i potrwa około 45 minut. Warto na Cytadelę przyjść jednak wcześniej, gdyż już od godz. 10 rozpocznie się impreza plenerowa w Muzeum Uzbrojenia, która potrwa do godz. 16. Z kolei o godz. 12 na górnym tarasie Cytadeli przy Pomniku Bohaterów rozpoczną się główne uroczystości 70. rocznicy zakończenia niemieckiej okupacji Poznania.

Zenon Kubiak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

df0z6ua
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df0z6ua
Więcej tematów