Trwa ładowanie...

Odmrażanie gospodarki. Zmiany w kościołach. Czy można chodzić bez maseczki? Jakie zmiany?

W sobotę w życie wejdzie czwarty etap odmrażania gospodarki. Jakie czekają nas zmiany? Czy nadal trzeba będzie w przestrzeni publicznej poruszać się w maseczkach? Jakie zmiany w kościołach?

Odmrażanie gospodarki. Zmiany w kościołach. Czy można chodzić bez maseczki? Jakie zmiany?Źródło: Getty Images
d2w1nn6
d2w1nn6

Odmrażanie gospodarki. Jakie zmiany w kościołach?

Od 31 maja w kościołach nie będą obowiązywały limity wiernych, ale dalej będzie trzeba zakrywać nos i usta. To spora zmiana, gdyż wcześniej obowiązywał limit wiernych podczas uroczystości religijnych i mszy świętych. Biskupi znoszą dyspensę dotyczącą nieobecności na niedzielnej mszy świętej.

Po ponad dwóch miesiącach poluzowano obostrzenia dotyczące liczby wiernych. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem rady ministrów nie ma już ograniczeń w sprawie liczby osób obecnych w kościołach na mszach świętych. W związku z tym przewodniczący Episkopatu zachęca biskupów do odwoływania dyspens od uczestnictwa w mszach świętych.

"Zachęcam biskupów do odwoływania ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. Sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem - podkreśla w wydanym w środę komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Odmrażanie gospodarki. Czy można chodzić bez maseczek?

W sobotę 30 maja wejdzie w życie czwarty etap odmrażania gospodarki. Wcześniej otwarto m.in. galerie handlowe, salony fryzjerskie czy kosmetyczne. 30 maja czeka nas kilka zmian. Spowodowane jest to polepszającą się sytuacją epidemiczną w kraju.

d2w1nn6

Jakie czekają nas zmiany od soboty 30 maja? Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili, że od tego dnia nie będzie obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych znajdujących się w otwartej przestrzeni. Obowiązkowe będzie za to zachowanie dwumetrowego dystansu. Od tej zasady są jednak wyjątki. Dotyczą one:

  • rodziców dzieci do lat 13,
  • osób wspólnie mieszkających,
  • osób niepełnosprawnych,
  • osób, które zasłaniają usta i nos.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie na świeżym powietrzu zachować dwumetrowego dystansu od innych, wówczas musimy zasłonić usta i nos.

Odmrażanie gospodarki. Jakie zmiany?

Od 30 maja w sklepach, w urzędach oraz w punktach gastronomicznych nie będą obowiązywały limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba będzie zakrywać usta i nos.

d2w1nn6

Do tego w punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość pomiędzy stolikami. Klienci, zanim usiądą do stolika, muszą mieć zakryte usta i nos. Obowiązkowe są dezynfekcje rąk czy stolików oraz inne wytyczne reżimu sanitarnego.

Od 6 czerwca otwarte będą kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness, ale w tych miejscach będzie obowiązek zasłaniania usta i nosa. Możliwe będzie też zorganizowanie wesela, w którym będzie udział brało maksymalnie 150 gości.

Zobacz wideo: TVP o zbiórce podpisów dla Trzaskowskiego. Adam Bielan mówi o PKW i prokuraturze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2w1nn6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w1nn6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj