Trwa ładowanie...
d3lm6nd

Odmrażanie gospodarki. Porozumienie Francji i Niemiec. 500 mld euro na odbudowę Europy

Odmrażanie gospodarki. Niemcy i Francja wspólnie proponują europejski program na sumę 500 mld euro na rzecz gospodarczej odbudowy po koronakryzysie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odmrażanie gospodarki. Kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron: 500 mld euro na odbudowę Europy
Odmrażanie gospodarki. Kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron: 500 mld euro na odbudowę Europy (PAP)
d3lm6nd

Niemcy i Francja podjęły wspólną inicjatywę na rzecz gospodarczej odnowy Europy. Kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron na konferencji prasowej w Berlinie i Paryżu przedstawili w poniedziałek wspólny program odbudowy europejskiej gospodarki na sumę pół biliona euro. Komisja Europejska miałaby pozyskać te pieniądze na rynkach finansowych i spłacać w następnych latach z unijnego budżetu.

- Koronakryzys wymaga nadzwyczajnego, jednorazowego, wyjątkowego wysiłku - powiedziała kanclerz Merkel po naradzie z francuskim prezydentem Macronem. Jak podkreślają politycy, fundusz ten ma służyć "ambitnemu, tymczasowemu i ukierunkowanemu zwalczaniu gospodarczych następstw koronakryzysu w ramach wieloletnich ram finansowych UE".

Wsparcie otrzymać mają szczególnie inwestycje w zakresie przemian ekologicznych i cyfrowych.

d3lm6nd

Zobacz wideo: Wybory 2020. Cezary Tomczyk pytany o komisarza w stolicy: Warszawa jest zabezpieczona

Na szczycie Unii Europejskiej przywódcy państw i rządów zlecili pod koniec kwietnia Komisji Europejskiej opracowanie planu odbudowy. Jego celem ma być szybkie wyprowadzenie z recesji europejskiej gospodarki po pandemii koronawirusa. Najpierw mowa była o funduszu rzędu jednego do dwóch bilionów euro. Jednak finansowanie i tryb wypłat środków w ramach planu odbudowy są bardzo kontrowersyjne.

Odmrażanie gospodarki Północ kontra Południe

Północne kraje UE odrzucają jak dotąd zaciąganie przez Komisję Europejską długów. Pieniądze te potem zostałyby przekazane poszczególnym państwom w formie bezzwrotnej pomocy finansowej. Kraje takie jak Francja, Włochy i Hiszpania obstawały natomiast za formą pomocy, która nie zwiększałaby i tak już wysokiego zadłużenia Południa.

d3lm6nd

Ze względu na rozbieżność stanowisk przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen musiała już kilkakrotnie przekładać termin przedstawienia swojej propozycji. Chce ona obecnie przedłożyć ten plan 27 maja. Porozumienie między Niemcami i Francją może ułatwić kompromis na płaszczyźnie europejskiej.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach. W Polsce w związku z pandemią obowiązuje stan epidemii.

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd dotarł wirus.

d3lm6nd

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3lm6nd

Podziel się opinią

Share

d3lm6nd

d3lm6nd
Więcej tematów