Trwa ładowanie...

Odmrażanie gospodarki podzielone na regiony? To możliwy scenariusz

Wiele wskazuje na to, że odmrażanie gospodarki nie odbędzie się w równym terminie dla wszystkich regionów Polski. Jak wynika z informacji uzyskanych przez portal Money.pl, rząd z uwagi na szereg czynników może być bardzo ostrożny i nie zamierza w tej kwestii podejmować pochopnych decyzji.
Share
Odmrażanie gospodarki podzielone na regiony? To możliwy scenariusz
Odmrażanie gospodarki podzielone na regiony? To możliwy scenariuszŹródło: PAP, Fot: Łukasz Gągulski
d74m2gb

Informacje do których dotarł portal Money.pl mogą nie napawać optymizmem polskich przedsiębiorców. Wynika z nich, że najbardziej realny scenariusz odmrażania gospodarki zakłada stopniowe luzowanie obostrzeń w poszczególnych regionach i to na konkretnych warunkach. Między innymi ten temat poruszany był na niedawnym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczył premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Z dalszych ustaleń Money.pl wynika, że na początku największą szansę na szybszy powrót do normalności mogą mieć szkoły dla klas I-III w całym kraju. Jeśli chodzi zaś o odmrożenie handlu i usług będzie to możliwe jedynie w regionach, które będą wykazywały najmniejsze wskaźniki zakażeń koronawirusem.

ZOBACZ: Zdjęcie Ewy Kopacz ze Smoleńska. "Niewykluczone, że to akcja rosyjskich służb"

d74m2gb

Kiedy odmrożenie gospodarki?

Minister zdrowia Adam Niedzielski jest bardzo enigmatyczny w kwestii informacji o terminie potencjalnego luzowania obostrzeń. Powodem jest m.in. bardzo napięta sytuacja w polskich szpitalach. Jak zauważa Money.pl, w chwili obecnej zajętość tzw. „łóżek covidowych” sięga ponad 70%. Wynika z tego, że aż 33 tys. na 45 tys. łóżek przeznaczonych dla osób zakażonych koronawirusem są zajęte. To ogromny ciężar dla polskiej służby zdrowia i minister Niedzielski musi się z tym liczyć.

Podjęciu decyzji o rozpoczęciu odmrażania gospodarki nie ułatwiają również dane dotyczące obłożenia respiratorów w polskich szpitalach. Tu również procentowo wygląda to bardzo niepokojąco. Aż 70% jest w tej chwili w użyciu, co w przełożeniu na liczby wskazuje 3,3 tys. zajętych respiratorów na 4,5 tys. dostępnych w ogóle. Może to w praktyce oznaczać, że dopóki polska służba zdrowia nie odzyska odpowiedniej mocy przerobowej, tak długo pozostaniemy w całkowitym lub częściowym lockdownie.

PRZECZYTAJ: Kolejne dawki szczepionek na COVID-19 nie będą już bezpłatne? Może na to wskazywać

d74m2gb

Jest nadzieja

Nadzieje na krok do przodu w kwestii rozpoczęcia odmrażania gospodarki mogą jednak przynieść Punkty Szczepień Powszechnych oraz otwarte zapisy na szczepienia dla wszystkich Polaków powyżej 18. roku życia. Jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, we wtorek zostanie przedstawiony szczegółowy harmonogram.

Zobacz też: Koniec Zjednoczonej Prawicy? Patryk Jaki komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d74m2gb

Podziel się opinią

Share
d74m2gb
d74m2gb
Więcej tematów