Każdy otrzyma skierowanie na szczepienie. Jest data
Harmonogram rządu pokazuje, kiedy ruszają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla kolejnych roczników. Teraz usłyszeliśmy, kiedy można spodziewać się końca procesu. - Do 10 maja chcemy spowodować, żeby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie - ogłosił premier Mateusz Morawiecki.
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki wraz z szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michałem Dworczykiem udali się z wizytą do województwa dolnośląskiego. Dzień rozpoczęli od konferencji w Punkcie Szczepień Powszechnych w Legnicy, podczas której premier ogłosił, że do 10 maja wszyscy obywatele Polski powinni otrzymać e-skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19.
Szef rządu stwierdził, że chciałby, aby każdy, kto chce, mógł zaszczepić się najpóźniej do sierpnia, może wcześniej (w zależności od liczby szczepionek, które przyjadą do Polski). - To jest ten moment, w którym możemy powiedzieć, że chcemy przejść do kontrofensywy - podkreślił.
Przypomnijmy, że w poniedziałek ruszyły zapisy na szczepienia dla 53-latków. - We wtorek przedstawimy szczegółowy harmonogram dla kolejnych poszczególnych roczników, które będą się mogły rejestrować na szczepienia - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.
Morawiecki podkreślił, że faktyczna liczba szczepień zależeć będzie od chęci obywateli. Podając przykład Wielkiej Brytanii, zauważył, że dzięki szczepieniom na dużą skalę Brytyjczykom udało się opanować trzecią falę pandemii.
- Mamy rosnącą nadzieję, że dzięki takim punktom szczepień, szczepień powszechnych, takich jak ten tutaj w Legnicy, będziemy mogli już wkrótce nie tylko przejść do kontrofensywy, ale spowodować, że pandemia naprawdę będzie coraz mniej dokuczliwa. A spadająca liczba nowych zakażeń będzie dawała nam możliwość odmrażania gospodarki – stwierdził premier Morawiecki.
W poniedziałek ruszył pilotaż punktów szczepień powszechnych. Oznacza utworzenie 16 takich placówek, po jednej w każdym województwie. Dworczyk zapowiedział, że wszystkich punktów szczepień powszechnych, takich jak ten pilotażowy w Legnicy, ma powstać w całej Polsce ponad 600.
- A więc do 6700 punktów szczepień populacyjnych, które już od kilku miesięcy w Polsce działają, dołączy ponad 600 punktów szczepień powszechnych - podkreślił.