Trwa ładowanie...

Odmłodzony Sejm powołał Stałą Radę Dzieci

Uchwała z postulatem wprowadzenia do szkół
gimnazjalnych przedmiotu wiedzy o ekologii oraz uchwała o
powołaniu Stałej Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji
Narodowej - to dokumenty przyjęte na XII sesji Sejmu
Dzieci i Młodzieży, zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka.

Odmłodzony Sejm powołał Stałą Radę DzieciŹródło: PAP
d1cu409
d1cu409

Zobacz także galerię:

Młodzi posłowie przyjęli także uchwałę i apele, w których postulują podjęcie działań proekologicznych, m.in. wykorzystywanie przyjaznych dla środowiska alternatywnych źródeł energii, stworzenie większej ilości ośrodków doradztwa dla rolników, lepsze wykorzystanie środków unijnych na projekty ekologiczne, wprowadzenia edukacji ekologicznej od przedszkola, jak najszybsze wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych oraz rozpowszechnienie segregacji śmieci.

d1cu409

Przyjęte dokumenty złożono na ręce wicemarszałka Sejmu Wojciecha Olejniczaka, który wziął udział w obradach wraz ze swoim synkiem - Szymonem. Sesja zakończyła się tuż przed godz. 15.

Mateusz Markiewicz z Liceum Ogólnokształcącego, który w Dniu Dziecka wcielił się w rolę marszałka Sejmu, trzykrotnie stukając laską marszałkowską rozpoczął obrady XII Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Wcześniej zgromadzoną w sali plenarnej młodzież przywitał wicemarszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Mam nadzieję, że ten Sejm będzie dziś bił równym rytmem, jak młode serca. I będzie kierował się dobrem ogólnym społeczeństwa - zwrócił się Komorowski do 460 "młodych posłów" - uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy zjawili się w gmachu parlamentu.

XII sesja dziecięcego Sejmu poświęcona była ekologii. W obradach pod hasłem "Ekologia - wybór przyszłości" wzięli udział premier Kazimierz Marcinkiewicz oraz Rzeczniczka Praw Dziecka Ewa Sowińska. Młodzi posłowie debatowali m.in. na temat miejsca ekologii w polityce i gospodarce.

d1cu409

Kandydaci na posłów ze szkół ponadpodstawowych pisali prace na jeden z trzech tematów: "Ekologia w polityce i gospodarce", "Człowiek w zgodzie z naturą" lub "Moje działanie na rzecz ochrony przyrody i środowiska". Prace oceniane były w kuratoriach wojewódzkich, a nagrodą dla najlepszych był mandat poselski. 460 posłów zostało wybranych z ponad 5 tysięcy kandydatów.

Uczniów przywitała ich szefowa sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży Krystyna Szumilas, która złożyła młodym posłom życzenia z okazji Dnia Dziecka. Przygotowano konkurs wiedzy m.in. na temat parlamentu. "W jakiej sytuacji można rozwiązać Sejm?, Od kiedy odbywają się walne obrady Sejmu w Warszawie?" - to niektóre z konkursowych pytań.

Miłość, rozwój i harmonia - to trzy słowa opisujące ekologię. Mówił o tym premier Kazimierz Marcinkiewicz, zwracając się do młodzieży. Przypomniał również, że papież Jan Paweł II, kiedy przyjeżdżał do Polski, całował polską ziemię. I to jest właśnie miłość- podkreślił premier.

d1cu409

Czynić musimy to, by polska ziemia dawała nam możliwość rozwoju, by wszystkim żyło się lepiej - powiedział Marcinkiewicz. Zaznaczył jednak, że rozwój nie może niszczyć środowiska. Aby tak się stało, musimy działać harmonijnie - dodał.

To dla mnie zaszczyt uczestniczyć w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży - powiedziała dziennikarzom jedna z młodych posłanek, Natalia z gimnazjum w Jasienicy Rosielnej na Podkarpaciu. Podkreśliła, że napisała pracę do konkursu kwalifikującego do bycia posłem w Dniu Dziecka, ponieważ chciała zobaczyć jak wygląda i funkcjonuje parlament. Dodała, że w obecnym prawdziwym Sejmie przydałoby się więcej dyscypliny. Artur z gimnazjum z Zaniemyśla (Wielkopolska) powiedział dziennikarzom, że w przyszłości zamierza zostać prawdziwym posłem, mimo iż wie, że to bardzo trudna i odpowiedzialna praca. Trzeba być szczególnie odpornym na krytykę - zaznaczył.

Poinformował, że przed XII Sesją obradowały komisje, które przygotowały m.in. projekt apelu, aby w szkołach było więcej godzin nauki ekologii. Będziemy też dziś głosować nad projektem, aby jedna godzina wychowawcza w miesiącu była przeznaczona na sprzątanie terenu wokół swojej szkoły - dodał.

d1cu409

Uczniowie z Zespołu Szkół w Obrzycku (woj. wielkopolskie) zwiedzili Kancelarię Premiera. Ich przewodnikiem był sam szef rządu Kazimierz Marcinkiewicz.

Na powitanie dzieci wręczyły premierowi kwiaty i drobny upominek. Następnie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zwiedziły m.in. salę kolumnową, salę zegarową, gabinet premiera oraz salę posiedzeń rządu. Najodważniejsi zasiedli w fotelach, w których na co dzień siedzą ministrowie. Witam pani premier Gilowska. Panie premierze Giertych - żartował szef rządu.

Marcinkiewicz opowiadał uczniom z Wielkopolski o przeznaczeniu poszczególnych sal Kancelarii oraz wyjaśniał, jak tworzone jest w Polsce prawo. Na zakończenie spotkania odbyła się krótka konferencja prasowa, podczas której dzieci mogły zadać premierowi pytania. Chciały wiedzieć m.in. czy praca szefa rządu jest stresująca.

d1cu409

Nie mam czasu na stres. Pracuję mniej więcej od 7.30 do 22.00, a potem jeszcze czytam w łóżku dokumenty - odpowiadał Marcinkiewicz.

Premier jest sympatyczny, bardzo miły i fajny- komentowali uczniowie. Jeden z nich, Piotrek, był pod wrażeniem ministerialnych foteli. Fajnie było w nim siedzieć- mówił.

Od premiera dzieci otrzymały na pamiątkę plecaki oraz gadżety związane z Kancelarią Premiera. Marcinkiewicz wpisał się także do szkolnej księgi pamiątkowej.

d1cu409

Rzeczniczka Praw Dziecka, Ewa Sowińska powiedziała w Sejmie, zwracając się do młodych: Ekologia to problematyka bardzo ważna, ale niedoceniana przez dorosłych. Dobrze, że wasze roczniki są nią zainteresowane, co spowoduje, że za kilka lat ta problematyka będzie szerzej podnoszona.

Sowińska życzyła młodym, aby stali się wśród swoich rówieśników "zarzewiem podnoszenia kultury obyczajów, słowa, stroju". Radziła także, aby problemy "rozwiązywać z klasą, siłą argumentów, a nie argumentem siły".

Przypomniała słowa papieża Jana Pawła II do młodzieży: "Wymagajcie od siebie, choćby nic się od Was nie wymagało". Zachęcała do aktywnej współpracy z biurem RPD.

Minister edukacji narodowej Roman Giertych powiedział młodym, by byli dumni ze swej ojczyzny, z jej historii oraz osiągnięć w dziedzinie ekologii. Poinformował także, że w czwartek zostaną powołani pierwsi członkowie Stałej Rady Dzieci i Młodzieży przy ministrze edukacji narodowej. Pogratulował marszałkom XII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy będą pierwszymi członkami tej Rady. Dodał, że będzie liczyła 46 osób, czyli 10% ogólnej liczby posłów. Pierwszymi członkami będą marszałkowie Sejmu Dzieci i Młodzieży, a pozostali członkowie zostaną wybrani w opowiednich procedurach.

Minister edukacji podkreślił, że chce by stała rada dzieci i młodzieży zbierała się regularnie i działała w sposób ciągły. Według niego, dzięki temu możliwy będzie stały dialog między przedstawicielami młodzieży a resortem edukacji.

Roman Giertych przypomniał też osiągnięcia Polski w dziedzinie ekologii. Podał przykład Puszczy Białowieskiej, która jest jedynym w Europie lasem, który nie został nigdy tknięty ręką człowieka i w zimie teraz wygląda tak jak wyglądał 100, 300 i 3 tys. lat temu.

d1cu409
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cu409
Więcej tematów