Odkrywanie czasu - interaktywna wystawa z Japonii
Agencja Kontakt – Grzegorz Furgo, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz Telekomunikacja Polska przygotowują niezwykły projekt wystawowy z cyklu nowoczesnych wystaw naukowych, pod tytułem „Odkrywanie czasu”, przygotowany we współpracy z National Museum of Emerging Science and Innovation Miraikan z Tokio w Japonii. Wystawa wpisuje się w obchody Światowego Roku Fizyki, ustanowionego w 50. rocznicę śmierci Alberta Einsteina i setną rocznicę ogłoszenia teorii względności.
Po olbrzymim sukcesie prezentowanej w 2005 roku w Warszawie wystawy „Mózg”, którą obejrzało ponad 300 tysięcy zwiedzających, mamy nadzieję zainteresować widzów z kolejną wystawą edukacyjną, która została sprowadzona do Polski aż z Japonii. Również tym razem jako miejsce ekspozycji wybrany został Pałac Kultury i Nauki, który jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Warszawie. Wystawa będzie otwarta dla publiczności przez niemal osiem miesięcy, od 27 lutego do 29 października 2006 roku.
„Odkrywanie czasu” to interesujący projekt wystawy – laboratorium, pozwalający na aktywne spędzenie czasu widzom w każdym wieku. Nowoczesna forma, wykorzystanie najnowszej, japońskiej technologii, wiedza naukowa na światowym poziomie w atrakcyjny, multimedialny i interaktywny sposób przekazywana poprzez zabawę i doświadczenie. Nad powstaniem wystawy pracował zespół japońskich naukowców, wspomaganych przez artystów i designerów współpracujących z Muzeum Miraikan w Tokio, których zadaniem było stworzenie zupełnie nowej jakości w świecie wystaw popularnonaukowych.
Tematem wystawy jest CZAS – jako pojęcie abstrakcyjne, subiektywne, ale i bardzo konkretne i naukowe: czas mierzony za pomocą specjalistycznej aparatury, w odmienny sposób odczuwany przez ludzi i zwierzęta, różnie odmierzany na Ziemi i w kosmosie. Wystawa została podzielona na 3 części: „Człowiek i czas”, „Czas zapisany w przyrodzie” oraz „Czym jest czas?”. Wystawa jest dwujęzyczna: polsko-angielska.
Wizyta na wystawie to aktywna rozrywka dla całej rodziny, niezależnie od wieku i zainteresowań. Wszystkie stanowiska zachęcają do zabawy, doświadczeń i samodzielnego odkrywania tajemnic czasu. Eksperymenty z dźwiękiem i światłem, zabawa opóźniającym telefonem, spotkanie z wielkim słoniem i małą myszką i wsłuchanie się w rytm ich serc, bieg z Ziemi na Księżyc z zegarkiem w dłoni czy podróż w czasie w niezauważalnie wolnym tempie nikomu nie pozwolą przejść przez wystawę obojętnie. Dzięki aktywnemu zwiedzaniu nawet najtrudniejsza naukowa wiedza okaże się zupełnie nieskomplikowana.
Główny nacisk położony został na pobudzenie kreatywności widzów i ich dążenia do samodzielnego odkrywania tajemnic świata wokoło. Znajdujące się na wystawie urządzenia multimedialne i rozwiązania wizualne to doskonałe przykłady japońskiej technologii i sztuki XXI wieku. Wszystkie stanowiska są interaktywne, co gwarantuje doskonałą zabawę dla wszystkich odwiedzających wystawę. Wśród stanowisk znajdą się między innymi: zegar atomowy, kapsuła bezechowa, specjalne lunety do obserwacji podróży światła w kosmosie czy bieżnia do testowania teorii względności.
Przy współpracy z polskimi naukowcami przygotowane zostaną materiały edukacyjne, rozsyłane do szkół w całej Polsce oraz konspekty lekcji dla nauczycieli, które bezpłatnie otrzyma każdy opiekun grupy przy wejściu na ekspozycję. Wystawie towarzyszyć będzie katalog, a na miejscu czekać będzie fachowa pomoc przewodników dla grup zorganizowanych, które uprzednio zarezerwują telefonicznie swoją obecność na wystawie dzwoniąc pod numer 022 656 74 28 oraz 022 656 74 29. W Recepcji Wystawy i sieci sprzedaży prasowej dostępny będzie numer specjalny miesięcznika "Wiedza i Życie” pt. "Czas" - w całości poświęcony tej tematyce i wystawie. Jego zawartość stanowi znakomitą pomoc dydaktyczną w przygotowaniu i prowadzeniu lekcji.
National Museum of Emerging Science and Innovation Miraikan z Tokio w Japonii jest centrum edukacyjnym, które za zadanie postawiło sobie pogłębianie wiedzy i propagowanie nowoczesnych technologii oraz rozwijanie i wdrażanie kreatywnych projektów naukowych i edukacyjnych. Przygotowane przez Miraikan wystawy zdobywają uznanie wśród środowisk naukowych oraz widzów na całym świecie. Miraikan współpracuje z wieloma podobnymi sobie muzeami w różnych częściach naszego globu. Jest to jedna z najważniejszych instytucji popularyzujących naukę na świecie.