Trwa ładowanie...
dji7k1h
03-07-2007 03:30

Odkryto elementy średniowiecznych witraży

Liczące kilkaset lat elementy witraży, najprawdopodobniej średniowiecznych, zostały odkryte podczas prac renowacyjnych w kościele św. Stanisława, najstarszej bielskiej świątyni - informuje "Dziennik Zachodni".

dji7k1h
dji7k1h

Kościół św. Stanisława w Starym Bielsku, ufundowany w drugiej połowie XIV wieku przez cieszyńskiego księcia Przemysława I Noszaka, jest jedynym w mieście przykładem architektury gotyckiej. To budowla unikalna, tak mało przekształcona przez późniejsze epoki - nie ma wątpliwości Bożena Chorąży, archeolog z bielskiego Muzeum.

Przy starobielskiej świątyni trwają prace konserwatorskie. Prowadzony jest remont zabytkowego kamiennego muru okalającego cmentarz. Zakładana była również izolacja fundamentów przy północnej ścianie budowli.

Spodziewaliśmy się, że możemy natknąć się na kości, bo to był teren cmentarza - mówi ks. Antoni Kulawik, proboszcz parafii pw. św. Stanisława. Znalezisk mogło być więcej, na co zwracali uwagę archeolodzy. I rzeczywiście, robotnicy wydobyli spod ziemi gomółki - szklane krążki, umieszczane niegdyś w otworach okiennych, będące częścią gotyckich witraży. Zebrano pół wiaderka szklanych elementów. Ciekawostką jest, że niektóre zachowały się w całości. Mają od 9 do 12 cm średnicy.

Na razie trudno mówić, czy rzeczywiście pochodzą z okresu średniowiecza. Konieczna jest szczegółowa analiza. Specjalistyczne badania porównawcze - zastrzega archeolog Muzeum w Bielsku-Białej Bogusław Chorąży. Krążkom przyjrzą się specjaliści z Krakowa, m.in. z Akademii Sztuk Pięknych, którzy już wcześniej badali witraż z prezbiterium św. Stanisława. (PAP)

dji7k1h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dji7k1h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj